Kızıl Irmak Nedir Nerededir Ve Uzunluğu Kaç Metredir Hakkında Bilgi

Kızıl Irmak Nedir Nerededir Ve Uzunluğu Kaç Metredir

Kızıl ırmak anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kızıl ırmak Nedir, Kızıl ırmak Ne Anlama Gelir, Kızıl ırmak Ne Demektir, Kızıl ırmak Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kızıl ırmak ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kızıl ırmak Anlamı

Kızıl ırmak Nedir Nerededir ve Uzunluğu Kaç Metredir
Türkiye’nin orta-kuzey bölümünde ırmak. Tüm çığırı Türkiye’de kalan akarsuların en büyüğüdür. Zara’nın doğusunda Kızıl ve Dumanlı dağlarda doğar. Tuz Gölü’nün doğusunda Gülşehri’ne dek genellikle kuzeydoğu-güneybatı yönünde akar; ardından, İç Anadolu’da büyük bir yay çizer; önce kuzeybatı Tuz Gölü’nün kuzeyinden itibaren kuzey, daha sonra da kuzeydoğu yönünde akar. Bafra’dan sonra, geniş bir delta oluşturarak Karadeniz’e dökülür. Uzunluğu 1.355 km, beslenme havzasının genişliği 76.250 km2dir. Başlıca kolları; Delicesu, Devrez ve Gökırmak’tır. Üzerindeki en önemli barajlar Hirfanlı ve Kesikköprü’dür.

Konu ile ilgili aramalar: Kızıl ırmak Nedir Kızıl ırmak ödev ara Kızıl ırmak kelime anlamı Kızıl ırmak sözlükte ara Kızıl ırmak ansiklopedi bilgi bankası ara Kızıl ırmak ne demek Kızıl ırmak neye denir

Kızıl ırmak ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver