Kızamık Bulaşıcı Mıdır, Kızamık Bulaşıcıdır, Kızamık Bulaşma Yolları

kızamık bulaşması, kızamık hangi yollarla bulaşır, kızamık nasıl bulaşıyr,

Kızamık nasıl bulaşır?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kış aylarının son dönemlerinde ve ilkbahar mevsiminde sıkça ortaya çıkan bir hastalık olan kızamık, çocukların sıhhatini tehdit etmekte ve deri döküntüleri ile kendini göstermektedir. Deri döküntülerinin yanı sıra yüksek ateşte bulaşıcı olan kızamık hastalığının semptomları arasındadır.

 

Kızamık hastalığı halsizlik ve yorgunluk gibi şikayetler neticesinde günlük yaşamı son derece olumsuz etkilemektedir. Tehlikeli hastalıklar arasında bulunan kızamık, kendisi gibi ciddi hastalıklarında ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bunlar arasında ishal, gırtlak ve orta kulak iltihapları yer alır. en çok ta bebek ve hamilelerde tehlikenin boyutu daha büyüktür. Hatta ölümle bile sonuçlanabilir.

 

Kızamık nasıl bulaşır?

 

Kızamık hastalığına sebep olan mikroplar ekseri hastanın ağız ve burun boşluğunda kendilerine yer edinirler. Bu sebepten dolayı hastalık konuşma, hapşurma, tükürük gibi sıradan olaylarla kızamık hastasının yanında bulunan kişilere kolayca bulaşmaktadır. Virüs tam iki saat boyunca havada canlı kalabildiği için daha önceden kızamık geçirmemiş çocuk ya da yetişkinler kızamık riski altında.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver