Kızamığın Belirtileri, Kızamık Belirtileri, Kızamık Belirtileri Neler

kızamık hastalığı belirtileri, kızamık hastalığının belirtisi, kızamık nasıl başlar,

Kızamık belirtileri nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Bir çeşit virüsün sebep olmuş olduğu kızamık, ekseri 3-10 yaşları arasındaki çocuklarda görülse de nadiren yetişkinlik ve kadınların gebelik dönemlerinde de ortaya çıkmaktadır. Hatta yeni doğmuş bebekler bile risk grupları arasında sayılmaktadır. İnsanlar arasında salgın yaratan bu hastalık tehlikeli ve ölüme kadar yol açan bir sorun olduğu için muhakkak ciddiye alınmalıdır.

 

Kızamık hastalığı belirtileri

Kızamık hastalığı konuşma, öpüşme, hapşırma ya da öksürme gibi davranışlar sonucu havaya karışan virüsün sağlam kişiler tarafından teneffüs edilmesi sonucu bulaşmaktadır. Döküntülü bir hastalık olan kızamık ilk önce üst solunum yolu enfeksiyonları ile başlar ve zamanla çoğalarak tüm bedene yayılır.

Kızamık belirtileri vücuda mikrobun girmesinden 10 gün sonra ortaya çıkar. Hasta ateşlenir, ağzında küçük beyaz lekeler oluşur, kuru ve inatçı bir öksürük boğaza takılır, gözler kızarır ve ışığa karşı hassasiyet başlar.

Döküntülerin başladığı dönemlerde ise döküntüler kırmızılaşır ve giderek büyür. Önce yüz ve ensede görülen döküntüler kollara bacaklara derken tüm vücuda yayılır. Bademcikler şişer ve hasta yorgun düşer.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver