Kivi Nedir Nerede Yetişir, Yararlar Ve Faydaları Nelerdir Hakkında Bilgi

Kivi Nedir Nerede Yetişir, Yararlar Ve Faydaları Nelerdir

Kivi Nedir Nerede Yetişir, Yararlar ve Faydaları Nelerdir
Kivi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kivi Nedir, Kivi Ne Anlama Gelir, Kivi Ne Demektir, Kivi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kivi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kivi Anlamı

Actinidia chinensis. Actinidiaceae familyasından, tüylü, kabuğu soyularak yenen, yeşil renkli, sulu, C vitamini bakımından zengin meyve. Kivi meyveleri, çeşitlere göre değişmekle birlikte 4-5 cm eninde, 6-9 cm boyunda ve ağırlığı 40-150 g arasında olan meyvelerdir. Meyve, silindirik ovalden yuvarlağa yakın yumurtamsı biçimdedir. Kivi meyvesi %80 oranında su %20 oranında kuru madde içerir. C vitamini bakımından zengindir. 100 gram taze meyvede 100-400 mg C vitamini bulunur.

Kivinin ana yurdu Çin ve Tayvan’dır. Kivi son 30-50 yılda adı en fazla duyulan ve üretimi hızla artan meyve türlerinden birisidir. Kültürü yapılan meyvelerin dışı kahverengi, içi yeşil ve kabuğu ince tüylerle kaplıdır. Meyvenin vitamin ve öteki mineral maddelerce zenginliği ve kalori değerinin düşük oluşu, aranan meyve türü olmasına yol açmıştır.

Dünyadaki kivi üretimine bakıldığında başta Yeni Zelânda gelir. Bu ülkeyi Çin, Japonya, Güney Afrika, ABD, İspanya, Fransa, İtalya, İsviçre ve Yunanistan izler. Türkiye’de 1986 yılında yapılan adaptasyon denemeleri sonucunda Karadeniz, Marmara ve Ege bölgesinde rahatlıkla kivi yetiştiriciliğinin yapılabileceğini ortaya konmuştur.

Konu ile ilgili aramalar: Kivi Nedir Kivi ödev ara Kivi kelime anlamı Kivi sözlükte ara Kivi ansiklopedi bilgi bankası ara Kivi ne demek Kivi neye denir

Kivi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver