Kitab-ı Bahriye Nedir Kimin Eseridir Hakkında Bilgi

Kitab-ı Bahriye Nedir Kimin Eseridir

Kitab-ı Bahriye Nedir Kimin eseridir
Kitab-ı Bahriye anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kitab-ı Bahriye Nedir, Kitab-ı Bahriye Ne Anlama Gelir, Kitab-ı Bahriye Ne Demektir, Kitab-ı Bahriye Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kitab-ı Bahriye ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kitab-ı Bahriye Anlamı

Pirî Reis’in amcasıyla birlikte yapmış olduğu deniz yolculuklarını anlattığı deniz kitabının adı. En önemli coğrafya eserlerinden kabul edilen “Kitab-ı Bahriye”, Türk haritacılığının kurucusu Pirî Reis tarafından 1521 yılında hazırlanmıştır. On dokuzuncu yüzyıla değin Batı ülkelerinde Akdeniz’i bu denli ayrıntılı olarak anlatan bir kılavuz kitaba rastlanmamaktadır.

1480′li yıllardan başlayarak, amcası ünlü korsan Kemal Reis’in yanında bütün Akdeniz’i dolaşan Pirî Reis, Osmanlı Devleti’nin en önemli deniz üssü olan Gelibolu’da tersane kethüdalığı yaptığı sırada hazırladığı kitabına 40 yıllık gözlem ve deneyimini aktarmıştır. 1521 yılında tamamlanan kitabın bugüne ulaşan kırka yakın el yazması örneği vardır.

Pirî Reis, kitabı 1525 yılında Kanunî Sultan Süleyman’a sunmuştur. Kitapta, Akdeniz kıyı ve limanlarıyla ilgili ayrıntılı bilgilerin yanı sıra denizcilik ve gemicilikle ilgili önemli bilgiler de vardır.

Konu ile ilgili aramalar: Kitab-ı Bahriye Nedir Kitab-ı Bahriye ödev ara Kitab-ı Bahriye kelime anlamı Kitab-ı Bahriye sözlükte ara Kitab-ı Bahriye ansiklopedi bilgi bankası ara Kitab-ı Bahriye ne demek Kitab-ı Bahriye neye denir

Kitab-ı Bahriye ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver