Kıta Sahanlığı Nedir Hakkında Bilgi

Kıta Sahanlığı Nedir

Kıta Sahanlığı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kıta Sahanlığı Nedir, Kıta Sahanlığı Ne Anlama Gelir, Kıta Sahanlığı Ne Demektir, Kıta Sahanlığı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kıta Sahanlığı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kıta Sahanlığı Anlamı

Bir ülke kıyılarının karasuları dışında kalan 200 m. derinliğe kadar deniz altı bölgelerinin bütünü. Daha derinlerde işletilmeye elverişli deniz altı yatakları varsa, bu bölgeler de kıta sahanlığı sayılır. 1948 ve 1958 yıllarında yapılan uluslararası konferanslarda, bu tanım üzerinde anlaşmaya varıldı. Bununla birlikte bu tanım, açık denizlere kıyısı olan ülkeler için bir sorun olmamakla birlikte, örneğin Yunanistan ve Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki kıta sahanlıkları konusunda büyük sorunlar yaratmaktadır. Yunanistan, Ege Denizi’ndeki adalarının kıta sahanlığını, bu anlaşma hükümlerine göre uzatmak istemekte, bu durumda Türkiye’nin Ege Denizi’nde yararlanabileceği hemen hiç kıta sahanlığı kalmamaktadır. Ege Denizi’nin kıta sahanlıklarında petrol bulunma olasılığı, anlaşmazlığı daha da artırmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Kıta Sahanlığı Nedir Kıta Sahanlığı ödev ara Kıta Sahanlığı kelime anlamı Kıta Sahanlığı sözlükte ara Kıta Sahanlığı ansiklopedi bilgi bankası ara Kıta Sahanlığı ne demek Kıta Sahanlığı neye denir

Kıta Sahanlığı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver