Kist Hidatik Hastalığı, Kist Hidatik Hastalığı Tedavisi, Kist Hidatik Hastalığının Tedavisi

kist hidatik nasıl geçer, kist hidatik nasıl tedavi edilir, kist hidatik nedir, kist hidatik tedavisi

Kist hidatik tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Hayvanların bağırsaklarında yaşayan parazitlerin birçok türü bunmakta ve bunlar insanlara geçerek başta karaciğer olmak üzere birçok organlara yerleşmekte , insan sağlığını ciddi manada tehdit etmektedir. Bu parazitlere tenya adı verilmekte ve bilhassa köpeklerden geçişi daha kolay olmasından dolayı, köpek sahibi bireylerin kist hidatik hastalığının pençesine düşme riski daha yüksektir. Tıp mütehassısları kist hidatik (köpek kisti) hastalığının oldukça tehlike olduğuna dikkat çekiyorlar ve muhakkak tedavi olunmasını öneriyorlar.

 

 

Kist hidatik hastalığına yakalanma riski en çok olanlar kırsal alanlarda yerleşim süren ve küçük baş hayvancılıkla uğraşanlardır. Koyun ve köpek besleyenlerin bu hastalığa yakalanma olasılığı yüksek olduğu için dikkat etmekte fayda var. Hele ki köpeklerden bulaşan tenyalar daha tehlikelidir.

Hastalık ölümcüldür.Tenyaların karaciğer ve akciğer gibi organlara yerleşmesi hayati tehlike oluşturur. Bu bölgelerde oluşan kistler ciddi enfeksiyonların ortaya çıkmasına sebep olduğu için belirtileri iyi gözlenip hemen tedaviye başlanmalıdır.

 

Kist hidatik tedavisi

 

Kist hidatik hastalığı; tıbbi geçmiş, muayene, röntgen, ultrason, CT taraması, MRI taraası, kan, idrar ve dışkı testleri ile anlaşılmaktadır. Tanının konmasının ardından kist hidatik tedavisi hemen uygulanır.

Kist hidatik hastalığının tedavisinde en çok kullanılan ve en etkili sonuç veren tedavi seçeneği cerrahi operasyondur. Kistin patlamamasına dikkat edilerek tedavi uygulanır. Eğer kist patlarsa diğer organlara yayılır ve bu hiçte istenen bir durum değildir. Bazı hastalar cerrahi işlemle tedavi edilseler bile ileri ki dönemlerde yeniden kist hidatik ile karşılaşabiliyorlar. Sağlıklı günler…

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver