Kıssa Nedir Hakkında Bilgi

Kıssa Nedir

Kıssa anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kıssa Nedir, Kıssa Ne Anlama Gelir, Kıssa Ne Demektir, Kıssa Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kıssa ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kıssa Anlamı

Anlatılan gerçek ya da uydurma olay; öykü. Edebiyat terimi olarak, bir olayın anlatıldığı her tür için kullanılmıştır. Bu anlamda, fıkra, öykü, masal, menkıbe sözcüklerini karşılar. Genellikle öğütleyici, öğretici küçük öykülerle peygamberlerin ya da din ulularının yaşamlarını konu edinen yapıtlar bu adla anılmıştır. Çoğulu “kısas”tır. Kıssa anlatan kimseye “kıssagû”, “kıssagüzâr”, “kıssa-hân”; kıssa düzene ise “kıssa-perdâz” denilir. Çoğu “fabl” biçiminde olan öykülerden çıkarılan öğüt niteliğindeki sonuçlar ise kıssadan hisse adını alır. Ahmet Mithat, “Letâifi Rivayât” dizisinin ilki olan öykü kitabına “Kıssadan Hisse” (1870) adını vermiştir.

Konu ile ilgili aramalar: Kıssa Nedir Kıssa ödev ara Kıssa kelime anlamı Kıssa sözlükte ara Kıssa ansiklopedi bilgi bankası ara Kıssa ne demek Kıssa neye denir

Kıssa ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver