[Kişisel Gelişim] Bilinmeyenden veya Belirsizlikten Korkmak ve İlk Adımı Atmak

Kalıtsal olarak tanınmaktan korkuyoruz, fakat buna rağmen de sevilmek, mutlu olmak ve yaptığımız işlerde başarılı olmak istiyoruz. Ama bilinmeyene olan korkumuzu  kontrol altına almadan ve belirsizlik korkusunu yenmeden istediğimiz şeylere sahip olamayız.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilinmeyeni bu mevcut bilinmezlik durumuyla kabul etmenin,  insanların daha mutlu olmasını sağladığı görülüyor. Araştırmalar aşk, ait olma, mutluluk ve hayatta başarılı olmayı hakettiğini düşünen kadınların sahip oldukları bazı ortak inançları olduğunu  gösteriyor. Onları saldırıya açık hale getiren şeyler, aynı zamanda onları daha güzel ve daha iyi yapıyor. Onların inançları tanıyıp bilmedikleri şeylerin korkutucu olduğu fakat aynı zamanda heyecan verici ve önemli oldukları yönünde. “Seni seviyorum” diyen ilk taraf olmaktan hiç çekinmiyorlar ve garanti olmayan durumlarda da harekete geçiyorlar. Bu onların sonuçlardan korkmadığını göstermiyor,  fakat “eğer potansiyel bir ödül var ise risk almaya değer” diyorlar.

Her ne kadar “salı ver gitsin, kendin ol ve aşkını kazanmak için onu hakettiğini düşün” gibi sözleri duymuş olsanız da, tüm bunlar sizin için fazla duygusal bir yol çiziyor ve siz bu hedefe gitmek istemediğiniz için bunları görmezlikten geliyor olabilirsiniz. Bazı durumlarda bu yaptığınız doğru olabilir, yani tehlikeye açık olma durumu sizi aşırı duygusallığa sürükleyebilir. Fakat kendinizi duygusuzlaştırarak ve sizi siz yapan özünüzün bir parçasını görmezlikten gelerek,  hiçbirşey yapmadan öylece evde oturmak istemezsiniz.

Sonuç olarak mükemmel olmadığınızı ve mücadele etmek zorunda olduğunuzu, fakat bununla birlikte hala aşkı hakettiğinizi kabul etmek zorundasınız.  Eğer somut bir kanıt istiyorsanız,  en iyi tanıdığınız birine, sizi en iyi tanıyan kişinin o olup olmadığını sorun.Hayatınızdaki diğer insanlarla olan ilişkilerinizde yara alabilme durumunu kabul edip, bilinmeyenden kaynaklanan korkunuzu yenmek istiyorsanız, sizi korkutan ufak şeyler hakkında kendinize dürüst olmayı deneyin. Herkezin nefret ettiği bir filmi beğendiğiniz zaman bunu açıklamaktan çekinmeyin ya da bazı şeyler için daha önce asla teşekkür etmediğiniz kişilere teşekkür edin. Bu kolay bir iş değil ve kısa zamanda başaramayabilirsiniz. Fakat başlangıç yapmak için ilk adımı atmak zorundasınız.

Dr. Brene Brown ‘ın çok beğendiğim bir makalesinden çıkardığım özettir.

EnBasit.Com Editörü

Serdar Aktaş

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver