Kış Uykusu Nedir Yatan Hayvanlar Hakkında Bilgi

Kış Uykusu Nedir Yatan Hayvanlar

Kış Uykusu anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kış Uykusu Nedir, Kış Uykusu Ne Anlama Gelir, Kış Uykusu Ne Demektir, Kış Uykusu Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kış Uykusu ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kış Uykusu Anlamı

Bazı omurgalı hayvanların kışın zor iklim koşullarından korunmak için sahip oldukları bir davranış şekli. Bu olay daha çok kış aylarının kendisini hissettirdiği bölgelerde yaşayan omurgalı hayvanların çevreye uyumudur. Kış uykusuna yatan bir hayvan beden sıcaklığını hemen hemen dış ortam sıcaklığına eşit tutar. Eğer sıcaklık aşırı derece düşecek olursa (örneğin -5 derece) hayvan kış uykusundan uyanır. Kış uykusu tüm kış ayları boyunca süren bir olay değildir. Hayvan kışın uykusundan uyanarak kalkar ve tekrar uyuyabilir. Bu bir kış uykusu süresince birçok kere tekrarlanabilir. Ülkemizde kış uykusuna yatan hayvana örnek olarak tarla sincabı gösterilebilir.

Bir hayvanın kış uykusuna girmesi, kış aylarının habercisi olan gün uzunluklarının kısalması ile başlar. Bu evrede hayvan kışlamayı yapacağı barınağına çekilir ve ortalama 3-5 gün içerisinde metabolik hızını düşürür.

Kış uykusuna giren hayvanın kalp atış sayısı ve solunum sayısı normale göre yaklaşık on kat azalır.

Konu ile ilgili aramalar: Kış Uykusu Nedir Kış Uykusu ödev ara Kış Uykusu kelime anlamı Kış Uykusu sözlükte ara Kış Uykusu ansiklopedi bilgi bankası ara Kış Uykusu ne demek Kış Uykusu neye denir

Kış Uykusu ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver