Kış Mevsimi Besinleri Sebzeleri Meyveleri Nelerdir ve Kış Yiyeceklerinin Faydaları Hakkında Bilgi

Aşağıda Kış Mevsimi Besinleri Sebzeleri Meyveleri Nelerdir ve Kış Yiyeceklerinin Faydaları ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kış Mevsimi Besinleri Sebzeleri Meyveleri Nelerdir ve Kış Yiyeceklerinin Faydaları

Kış mevsiminde fazla mevye ve sebze tüketimi olanağı yoktur diye yanlış bir inanç var. Aslında kış sebzeleri belki de yaz meyveleri ve sebzeleri kadar ve hatta daha fazla çeşitliliğe sahiptir. İşte sizlere 6 tane örnek kış yiyeceği:

1. Pancar. En yüksek şeker içeriğine sahip olan sebzedir. Yine de demir, yüksek lif, potasyum, kalsiyum, demir folik asit, beta karoten ve antioksidan içeren önemli bir besindir. Kalp sağlığı ve kansere iyi gelir. Kırmızı pancar, Karaciğer’in muntazam çalışmasını sağlar. İdrar söktürür. Kansızlığı giderir. Şeker hastalığı ve vereme karşı korur. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. Sinirleri yatıştırır.

2. Brüksel Lahanası. Turpgillerdendir. premenopozal meme kanseri riskini azaltır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Lif, C vitamini, folat ve A vitamini içerir. Cilt sağlığı için önemlidir ve hamilelikte bolca tüketilmesi gerekir.
3. Havuç. Beta karoten, antioksidan, A vitamini, C vitamini, lif ve kalsiyum içerir. Kanser türleri, kalp hastalıkları, katarakta karşı iyi gelir. Cilt sağlığı için bire birdir. Bağışıklık sistemini ve kemikleri güçlendirir. Özellikle akciğer kanserine karşı korur, cinsel performansı artırır, bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar.

4. Kıvırcık Lahana. Düşük kalorilidir, mükemmel bir vitamin kaynağıdır. A, B6 ve C vitaminleri, lif, demir, kalsiyum, oksalik asit içerir. Ispanak ile birlikte daha iyi kalsiyum emilimi sağlar.
5. Tatlı patates. Bazı kanser türlerini önler, bağışıklığı güçlendirir, görmeye iyi gelir, havuç gibi parlaktır ve beta karoten içerir. Düşük kalori, yüksek lif, folat, C, E ve B6 vitaminlerini içerir. Kilo kaybı için mükemmel bir seçimdir.

6. Balkabağı. C vitamini, beta keroten, yüksek düzeyde antoksidan ve anti-enflamatuar özellikte bir besindir. Kemik sağlığına iyi gelen B6 vitamini bulunur. Bağışıklık ve sinir sistemini güçlendirir. Kalp dostudur ve potasyum ile lif içerir. Folat, kalbe iyi gelir ve gebelikte çok yararlıdır. Doğum kusurlarının önlenmesini sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver