Kış Hastalıkları, Kış Hastalıkları Nelerdir, Kış Hastalıklarına Karşı Alınması Gereken Önlemler

kış hastalıklarından korunma önerileri, kış hastalıklarından korunma yolları, kış hastalıklarından korunma yöntemleri, kış hastalıklarından korunmak için

Kış hastalıklarından korunma

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Mevsimlerin değişmesinden dolayı ortaya çıkan ve çoğu kişiyi esir alan kış hastalıkları korkutuyor. Grip, soğuk algınlığı, zatürre ve farenjit gibi kış aylarında kendini sıkça gösteren bu hastalıklar, özellikle bağışıklık sistemi düşük olanların yakasını bırakmıyor. Mikrobik bir hastalık türü olan kış hastalıkları havaların soğuması, havadaki kirlilik oranının artması, havasız toplu alanlarda bulunmak gibi nedenlerden dolayı bu hastalıkları kapmamıza neden oluyor.

 

Bu hastalıkları kapmamızda ki nedenler arasında güneşten yoksun kalmak, fiziksel aktivitelerin azalması ve stresin artması da bulunuyor. Ayrıca burun ve ağız içinde bulunan mukozalarının soğuk havadan dolayı kuruması ve çalışmaması da hastalıklara karşı olan direncimizi azaltmaktadır. Amerikan Hastanesi Dahiliye Bölümü Dr. Bülent Yardımcı kış hastalıklarına karşı nasıl korunmamız gerektiğine değindi.

Grip

Grip, genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılan bir hastalıktır. Ama soğuk algınlığına göre daha çok dikkate alınması gerekir. Grip, ağır ve ciddi bir rahatsızlıktır. Gripten korunmak için grip aşısı vurdurabilirsiniz. Gribe karşı korunmanın bir diğer yolları da virüs ilaçları kullanmak ve bolca C vitamini takviyesidir.

Soğuk algınlığı

Girple hemen hemen aynı belirtileri gösterse de soğuk algınlığı grip hastalığına göre daha hafif geçer. Kış aylarında ise en çok soğuk algınlığına yakalanırız. Boğaz ağrıları, burun akıntısı, halsizlik, tat duyumunun azalması ve koku duyumunun artması gibi belirtileri vardır. Kişiden kişiye çabuk bulaşan bir hastalıktır. Soğuk algınlığında eller sık sık yıkanmalıdır. Kapalı ortamlardan uzak durarak soğuğa karşı önlem alınmalıdır. Soğuk algınlığı için ağrı kesici, vitamin ve soğuk algınlığı ilaçları kullanılabilir aynı zamanda dinlenmekte gerekir.

Farenjit

Bademcik iltihabı olan farenjit hastalığının ortaya çıkmasında birçok etken bulunur. Boğaz ağrısı, ateşlenme, yutkunma zorluğu çekme, boğazda gıdıklanma ve vücut ağrıları belirtileri arasındadır. Farenjit için ağrı kesici, antibiyotik ve destekleyici tedaviler uygulanır.

Zatürre

Zatürre ise akciğer iltihabıdır. Kış aylarında diğer hastalıklar gibi zatürrede sık görülür ve solunum yolu ile bulaşır. Göğüs ağrısı, yüksek ateş, nefes darlığı çekme, öksürük gibi belirtileri bulunur. Zatürre için kuvvetli antibiyotik ilaçlar kullanılmalı ve hastanede tedavi edilmelidir.

 

Kış aylarında hastalıklardan korunma önerileri

 

 • Kronik rahatsızlığı olanlar mutlaka doktora giderek genel durum kontrolü yaptırmalıdırlar. Doktorun verdiği önerilere dikkatlice uyulması gerekir.
 • Kış aylarında hava aşırı derecede kurur, bu kuruluk önlenmeli ve yaşam alanları gerekli ısıda tutulmalıdır.
 • Egzersiz yapıyorsanız hava kirliliğinin en az olduğu saatleri seçmelisiniz.
 • Beslenme alışkanlığınızı kış aylarına göre ayarlamalı, doğal ve sağlıklı beslenmelisiniz.
 • Soğuk, kapalı ve kirli ortamlarda bulunmamalısınız.
 • Enfeksiyon taşıyan kişilerden uzak durmalısınız.
 • Havanın sıcaklığına göre giyinmelisiniz.
 • Eller sık sık yıkanmalı ve başkaları ile çok yakın solunum temasına girilmemelidir.
 • Sponsorlu Bağlantılar

  Cevap Ver