Kırklar Nedir Hakkında Bilgi

Kırklar Nedir

Kırklar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kırklar Nedir, Kırklar Ne Anlama Gelir, Kırklar Ne Demektir, Kırklar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kırklar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kırklar Anlamı

Kimi tarikatların, yeryüzünde her zaman var olduklarına inandıkları kırk ermiş. Doğayı ve insanları yönettiklerine inanılan Tanrı’nın bu seçkin kullarının adları bilinmez, Tanrı katındaki değerlerini kendileri bile bilemez. Kırklar konusunda rivayet edilen bir Kızılbaş öyküsüne göre, Muhammet, bir akşam kızı Fatıma’nın evine gider, kapıyı vurur. İçerden kim olduğu sorulunca: “Tanrı elçisi Muhammet”, yanıtını verir. Kapıyı açmazlar. Üzülerek dönerken ünlü ermiş Veyselkarani ile karşılaşır. Durumu anlatır. Veys’in öğüdü üzerine geri dönüp kapıyı vurur. Kim olduğu sorulunca “Hiç” der. Kapı açılır. İçeri giren Muhammet, kızı Fatıma’yı bir erkek kalabalığı içinde görünce üzülür. Durumu anlayan damadı Ali, bir bıçakla elini kanatır, orada bulunan otuz dokuz kişinin de eli kanar ve tavandan birkaç damla kan düşer. Bu kan, damda gözcülük yapmakta olan Selmanı Farisi’nin elinden damlamıştır. Kızılbaşlar, ayinlerini gizli yaparlar ve yabancıları kollamak için dışarıda gözcü bulundururlar. Öykü, kırkların hepsinin tek bir varlık olduğunu, kadın-erkek arasında ayrılık gayrılık bulunmadığını belirtir.

Konu ile ilgili aramalar: Kırklar Nedir Kırklar ödev ara Kırklar kelime anlamı Kırklar sözlükte ara Kırklar ansiklopedi bilgi bankası ara Kırklar ne demek Kırklar neye denir

Kırklar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver