Kırınım Nedir Hakkında Bilgi

Kırınım Nedir

Kırınım anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kırınım Nedir, Kırınım Ne Anlama Gelir, Kırınım Ne Demektir, Kırınım Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kırınım ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kırınım Anlamı

Küçük bir ışık kaynağının bir engelle karşılaşarak herhangi bir ekran üzerinde oluşturduğu gölgenin sınırlarının çok keskin olmamasıyla gözlenen ve ışığın dalga hareketinden kaynaklanan olay. Girişim olayına benzeyen kırınım olayında, gölgenin kenarlarında kırınım saçakları denen kuşaklar ya da halkalar oluşur. Bir engel yerine çok küçük deliklerden geçen ışıkta da bu özellik görülür. Noktasal bir ışık kaynağına bağlı olarak eğrisel dalga yüzeyleri oluşturan kırınım olayı Fresnel kırınımı; paralel ışık demetine bağlı olarak düzlemsel dalga yüzeyleri oluşturan kırınım olayı da Fraunhofer kırınımı olarak adlandırılır.

Fresnel kırınımında dairesel bir engele, çok küçük dairesel bir deliğe ya da eş merkezli saydam ve saydam olmayan halkalardan oluşan bir engele bağlı olarak meydana gelen kırınım biçimlerinin (Fresnel bölgeleri) aydınlık ya da karanlık oluşu, her durum için değişik hesaplarla bulunur. Bir cisimdeki ince bir yarık ya da bir tel engel de değişik Fresnel kırınımlarına yol açar.

Benzer biçimde Fraunhofer kırınımı için de kırınım saçaklarının konumu, aydınlık ya da karanlık oluşu matematiksel olarak hesaplanır. Kırınım saçaklarının biçimi, konumu, aydınlık ya da karanlık oluşu ya da rengi, ışığın dalga boyuna, engelin cinsine ve boyutlarına ve ekranın uzaklığına bağlı olarak değişir. Kırınım olayı ses dalgaları için de geçerlidir. Ancak, havada duyulabilir ses dalgalarının dalga boyu 2 ilâ 1.000 cm. arasında bulunduğundan ve önüne çıkan engellerin ışıktakine benzer bir gölge olayı pratikte pek gerçekleşmez. Ayrıca, yansıtıcı yüzeylerin varlığından dolayı da sesin kırınımı ışıktaki kadar kolay olmaz.

Konu ile ilgili aramalar: Kırınım Nedir Kırınım ödev ara Kırınım kelime anlamı Kırınım sözlükte ara Kırınım ansiklopedi bilgi bankası ara Kırınım ne demek Kırınım neye denir

Kırınım ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver