Kiril Alfabesi Nedir Hangi Dillerde Kullanılır Hakkında Bilgi

Kiril Alfabesi Nedir Hangi Dillerde Kullanılır

Kiril Alfabesi Nedir Hangi Dillerde Kullanılır
Kiril Alfabesi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kiril Alfabesi Nedir, Kiril Alfabesi Ne Anlama Gelir, Kiril Alfabesi Ne Demektir, Kiril Alfabesi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kiril Alfabesi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kiril Alfabesi Anlamı

9. yüzyılda aziz Kiril tarafından, Yunan alfabesinden esinlenerek hazırlanan İslâv alfabesi. 1708′de Çar Petro zamanında basitleştirilerek Rusya’da halkın kullandığı alfabe hâline getirildi. 1917′de devrimden sonra bir kez daha gözden geçirilerek bazı harfler atıldı. Bu alfabe, küçük değişikliklerle Sırplar ve Bulgarlar tarafından da kullanıldı. Rumenler 19. yüzyıla kadar bu alfabeyi kullandılarsa da daha sonra Lâtin alfabesini kabul ettiler.

Konu ile ilgili aramalar: Kiril Alfabesi Nedir Kiril Alfabesi ödev ara Kiril Alfabesi kelime anlamı Kiril Alfabesi sözlükte ara Kiril Alfabesi ansiklopedi bilgi bankası ara Kiril Alfabesi ne demek Kiril Alfabesi neye denir

Kiril Alfabesi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver