Kırgızlar Nedir Kimlerdir Hakkında Bilgi

Kırgızlar Nedir Kimlerdir

Kırgızlar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kırgızlar Nedir, Kırgızlar Ne Anlama Gelir, Kırgızlar Ne Demektir, Kırgızlar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kırgızlar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kırgızlar Anlamı

Orta Asya’da yaşamış eski bir Türk boyu. İ.Ö. 3. yüzyıldaki Çin kaynaklarında Kırgız adına rastlanmaktadır. İ.S. 1. yüzyılda Hun Birliği’ne katıldılar ve Orta Asya ile Tanrı Dağları (Tien Şan) arasındaki bölgeye yerleştiler. Yaşadıkları bölgede zaman zaman egemen olan Uygurlar, Göktürkler gibi Türk devletleri ve Çin, İran, Sogd kavimleriyle kültür ilişkilerinde bulundular. 4. yüzyılda Hakas adıyla bilinen ve Baykal’dan Tibet’e dek uzanan bölgelerde geniş bir devlet kurdular. 8. yüzyılda Kırgızlar, Uygurlarla birlikte bağlı oldukları Göktürk Devleti’ni yıktılar. 9. yüzyılda Uygurların yerine geçtiler ve bu Kırgız Devleti 10. yüzyılda Karahitaylar tarafından yıkıldı. Karahanlı egemenliği altında kalan Kırgızlar Müslümanlığı benimsediler. Daha sonraki yüzyıllarda bölgedeki güçlü devletlerin üstünlüklerini kabul ederek yaşadılar. 17. yüzyılda Çarlık Rusyası’nın yayılmacılığına karşı direndiler, ancak 19. yüzyılda Çarlığın egemenliğine girdiler. 1926 yılında Sovyetler Birliği’ne bağlı özerk bir cumhuriyet durumuna geldiler. 1936 yılında Kırgızistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kuruldu. 1991′de bağımsızlıklarını kazanarak Kırgızistan Cumhuriyeti adını aldılar.

Konu ile ilgili aramalar: Kırgızlar Nedir Kırgızlar ödev ara Kırgızlar kelime anlamı Kırgızlar sözlükte ara Kırgızlar ansiklopedi bilgi bankası ara Kırgızlar ne demek Kırgızlar neye denir

Kırgızlar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver