Kira Beyannamesi Hakkında Bilgi

Etiketler: internet Kira Beyannamesi, Kira Beyannamesi, Kira Beyannamesi 2012, Kira Beyannamesi internet, Kira Beyannamesi Nasıl Yapılır, Kira Beyannamesi nedir

Kira Beyannamesi Nedir Nasıl Yapılır?  

Sponsorlu Bağlantılar

Kira geliri elde eden kişilerin Vergi Dairelerine beyanname vermeleri gerekmektedir. 2011 yılında başlayan uygulama ile beyannamelerin de internet üzerinden verilmesinin yolu açıldı. İnternetin olduğu her yerde,Gelir İdaresi Başkanlığının hazırladığı ”Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi” ile vergi dairesine gidilmeden  beyanname verilebilecek. 1-25 Mart tarihleri arasında sistem üzerinden kira beyannamesi verilebilecek.

 

 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sistemin detaylarından bahsetti. Gelir İdaresi Başkanlığı

yetkililerinin verdiği bilgiye göre, sistem, vergi dairesine gitmeye gerek kalmadan internetin olduğu her yerde, beyanname verilmesini sağlıyor. kira beyannamesi nedir Kira Beyannamesi Nedir Nasıl Yapılır?

 

Sistem beyan sürecini kolaylaştırarak, kira beyannamesi verecek olan mükelleflerin  işlemlerini kolaylaştırma amacıyla uygulamaya başlandı. İnternetten yapılan işlemlerde, kağıda göre daha kolay ve hızlı olduğu için daha az hata yapılıyor.

 

Kimler faydalanabilir?

 

Sadece kira geliri olanlar önceden hazırlanmış Kira Beyanname Sisteminden faydalanabilir.  Kira geliri dışında ticari, zirai, veya serbest meslek kazancı ile menkul sermaye iradı gibi gelir unsurlarından kazanç ve irat elde eden mükellefler, bu sistem üzerinden beyanname veremeyecek.

 

Sisteme nasıl giriş yapılacak?

 

Sisteme girişin iki şekilde giriş yapılır. Sisteme kişiye özel hazırlanmış güvenlik soruları cevaplanarak ya da internet Vergi Dairesi şifresi kullanılarak girilebilecek. Herhangi bir vergi dairesine kimlikle başvurularak bir kaç dakika içinde kişiye özel şifre ücretsiz alınabilecek.

 

İnternete erişim imkanı bulunmuyorsa veya sistem internet üzerinden kullanılamıyorsa vergi daireleri ve beyan döneminde bazı alışveriş merkezlerinde kurulacak yardım masaları aracılığıyla da bu sistemden yararlanılabilecek.

 

Sistemde onaylanan kira beyanına ilişkin ödemeler, anlaşmalı bankalardan veya tüm vergi dairelerinden yapılabilecek. Ayrıca internet bankacılığından  vergi borcunu ödemek mümkün olacak.

 

Kirasını elden nakit olarak tahsil eden mükelleflerin beyannameleri gelir kısmı hariç olmak üzere önceden doldurulmuş bir şekilde hazırlanıp internet üzerinden mükelleflere yansıtılacak. Mükellefler nakit olarak tahsil ettikleri tutarı beyannamenin ilgili kısımına yazarak beyannamelerini otomatik olarak kendileri doldurmuş olacak. Sisteme buradan giriş yapabilirsiniz. Kira Beyanname Sistemi: https://intvd.gib.gov.tr/kirabeyan

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver