Kıpti Nedir Hakkında Bilgi

Kıpti Nedir

Kıpti anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kıpti Nedir, Kıpti Ne Anlama Gelir, Kıpti Ne Demektir, Kıpti Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kıpti ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kıpti Anlamı

Arapların Mısır Hristiyanlarına verdikleri ad. Bu ad Yunanca “aykıptıyos” yani “Mısırlı” sözcüğünden bozmadır. Kıptiler Mısır’ın eski halkıdır. Ptolemeoslar, Roma ve Bizans imparatorlukları tarafından yönetilen Kıptiler daha sonra Arapların egemenliği altına girdiler. Fatımîler, Eyyubîler ve Memlûklerin ardından Osmanlılar tarafından ele geçirilen bu topraklar, 1798′de kısa bir süre Fransız yönetiminde kaldı. Fransızlar Mısır’dan ayrıldıktan sonra Kıptilerin büyük bölümü ağır vergilerden ötürü Müslümanlığı kabul etmek zorunda kaldılar. Bugün Mısır’da 5 milyon dolayında Kıpti yaşamaktadır. Kıpti adı Türkçede “Çingene” anlamında kullanılırsa da Kıptilerin Çingenelerle bir ilgisi yoktur.

Konu ile ilgili aramalar: Kıpti Nedir Kıpti ödev ara Kıpti kelime anlamı Kıpti sözlükte ara Kıpti ansiklopedi bilgi bankası ara Kıpti ne demek Kıpti neye denir

Kıpti ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver