Kinaye Nedir Hakkında Bilgi

Kinaye Nedir

Kinaye anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kinaye Nedir, Kinaye Ne Anlama Gelir, Kinaye Ne Demektir, Kinaye Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kinaye ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kinaye Anlamı

Edebiyatta bir sözü aynı anda hem gerçek anlamıyla hem de mecazî anlamıyla kullanma sanatı. Değinmece de denir.

Sözün açık söylenmesinin hoş olmadığı durumlarda alay, şaka, sitem amacıyla kullanılır. Bu kullanışta sözün gerçek anlamından bir sonuç çıksa da geçerli olan mecazî anlamıdır.

Türkçe deyimlerin çoğu mecazî anlamlarıyla kullanıldığı için kinayedir. Kinayede sözün başka bir anlamı ifade etmesi olasılığı yoksa bu türe “kinaye-i karibe” denir. Eğer sözün anlamı gizleniyorsa kinaye “kinaye-i baide” olarak adlandırılır. Nitelenen tek özelliği belirten kinayeye “kinaye-i müfrede” (tek kinaye), birkaç özelliği birden belirten kinayeye de “kinaye-i mürekkebe” (birleşik kinaye) adı verilir.

Konu ile ilgili aramalar: Kinaye Nedir Kinaye ödev ara Kinaye kelime anlamı Kinaye sözlükte ara Kinaye ansiklopedi bilgi bankası ara Kinaye ne demek Kinaye neye denir

Kinaye ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver