Kına Nedir, Kınanın Faydaları, Kınanın Faydaları Nelerdir

kınanın faydaları ve yararları, kınanın faydası, kınanın faydası nedir, kınanın saçlara faydaları

Kına Ve Kınanın Belli Başlı Faydaları

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Kına ismini bitkisinden almıştır. Kınanın ilk  olarak, süsleme amacından önce çöl insanları tarafından serinlemek için kullanılıyordu. Çöl insanları bu bitki yaprağını ezerek çamurla karıştırdılar ve elde ettikleri karşıma ayaklarını ve ellerini batırırlarmış, Bu şekilde  çöl sıcaklığı karşısında, cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturmaktalardı. Bu yaptıkları durum, çöl sıcaklığı karşısında cilde daha bir dayanıklılık sağlamaktaydı. Ancak ellerin her tarafına yapılması yerine  parmaklarını  kolayca kullanmaları için, sadece avuç içinine  yaparlardı. Ve bu durum onları serinletirdi. Kına o günden sonra sadece serinletici olarak değil, verdiği renkten ötürüde dahada yaygınlaştı. Bunlada kalmadı faydaları dahada çoğaldı. Sizlere bu yazımızda kınanın faydalarını belirtiyoruz…

 

Kına: Kına ağacının yapraklarının kurutulup öğütülmesi ile elde edilir.

Kınanın Faydaları: Saçları besler ve kuvvetlendirir. Dolamaya sürülürse ağrısını hafifletir ve iyileşmesine yardımcı olur. Uyuz ve egzamaya karşı faydalıdır. Ayak terlemesini ve kokusunu engeller. Guatıra sürülürse faydası görülür. Ağızdaki yaraları ve deri çatlaklarını iyileştirir. Baş ağrısına karşı da faydalıdır.

Kına nasıl kullanılır? Genellikle lapa haline getirilip haricen süs ve boya maddesi olarak kullanılır. Özellikle ele ve saça kına yakmak oldukça yaygındır. Alerjik derilerde egzamaya neden olabilir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver