Kına Nedir Hakkında Bilgi

Kına Nedir

Kına Nedir Kına Nasıl yapılır
Kına anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kına Nedir, Kına Ne Anlama Gelir, Kına Ne Demektir, Kına Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kına ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kına Anlamı

Kına ağacının kurutulmuş yapraklarından elde edilen, saç ve elleri boyamakta kullanılan toz. Çok eski çağlardan beri bilinen bu bitkinin Eski Mısırlılar tarafından da boya olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Yakın Doğu ülkelerinde ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinde kullanılmakta olan kınanın geleneksel anlamda da özel bir yeri vardır. Örneğin; Anadolu’da düğün törenlerinde geline ve yakınlarına kına yakma âdeti vardır ve bu kutlamaya “kına gecesi” denir.

Kına, boya olarak kullanımı dışında halk arasında kurt düşürücü ve ishal kesici etkisinden dolayı ilâç olarak da değerlendirilir.

Kına ağacının ticarî amaçla en çok yetiştirildiği ülkeler; Arabistan, Pakistan, Hindistan ve bazı Kuzey Afrika ülkeleridir. Ülkemizdeyse kına ağacı yetişmediğinden kına tozu özellikle Pakistan ve Hindistan’dan satın alınır.

Konu ile ilgili aramalar: Kına Nedir Kına ödev ara Kına kelime anlamı Kına sözlükte ara Kına ansiklopedi bilgi bankası ara Kına ne demek Kına neye denir

Kına ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver