Kimya Teknisyeni ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Kimya Teknisyeni, Kimya Teknisyeni hakkında, Kimya Teknisyeni ile ilgili bilgi, Kimya Teknisyeni mesleği, Kimya Teknisyeni nasıl olunur, Kimya Teknisyeni olmak için, Kimya Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Kimya Teknisyeni özellikleri, Kimya Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Kimya Teknisyeni Görevleri
Kimya mühendisi veya kimyager denetiminde her türlü kimyasal analizin ön hazırlıklarını yapar. Laboratuar uygulamaları için iş organizasyonu yapar. Numune alarak numunenin fiziksel kontrollerini yapar. Analizlerde kullanmak üzere çözeltiler hazırlar. Laboratuarda kendisine verilen numunede nitel, nicel (gravimetrik ve volumetrik), biyokimyasal ve sözsüz analizler yapar. Laboratuar araçlarının bakım ve onarımını yapar, güvenlik önlemlerini alır. (musluk, gaz, elektrik kontrollerini yapar.). Kimyasal madde ve malzemelerin kurallara uygun depolanmasını sağlar ve depo kayıt defterini tutar. Gözlem ve deney sonuçlarını kaydeder, sonuçları çizelgelere aktarır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Kimya Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Cam gereçler (deney tüpü, pipet, merkezkaç tüpü, büğet, desinatör, huni, mezür, beher, erler, baget, geri soğutucu, düz soğutucu, saat camı, termometre, manometre, damıtma balonu, ayırma hunisi, kristalizuvar, petri kabı, gooch krozesi, erime noktası tayin cihazı, Porselen gereçler (havan, havaneli, kapsül, meçe hunisi, kroze, porselen fincan), Cihazlar (etüv, kül fırını, santrifüj, spektrofotometre, alev fotometresi, atomik absorpsiyon spektrofotometresi, viskozimetre, pH metre, elektronik terazi, refraktometre, gaz ve sıvı kromatografisi, dispencer, su banyosu, ısıtıcılı manyetik karıştırıcı, dijital büret, çeker ocak, elek takımı, güç kaynağı), Kimyasal maddeler (organik ve inorganik asitler ve bazlar, tuzlar, alkoller, esterler, aldehitler, hidrokarbonlar, karbonhidratlar, ketonlar, eterler, aminler, amidler, aromatik hidrokarbonlar, indikatörler, saf su vb.)

 

Kimya Teknisyeni Özellikleri
Kimya Teknisyeni olmak isteyenlerin; Fen bilimlerine, özellikle kimyaya ilgi duyan ve bu alanda başarılı, dikkatini bir noktaya uzun süre toplayabilen, gözlem yapma ve dinleme yeteneği gelişmiş, ayrıntıyı algılayabilen, sabırlı, titiz ve araştırmadan hoşlanan, Kimyasal maddelere karşı alerjisi olmayan, el ve parmaklarını iyi kullanabilen, bedenen sağlam ve güçlü (özellikle koku alma duyusu gelişmiş, renk körlüğü olmayan) kimseler olmaları gerekir.

 

Kimya Teknisyeni Çalışma Alanları
Kimya Teknisyenleri kimyasal maddelerle mamul veya yarı mamul ürünler üreten (çimento, cam, kil, seramik, azot-gübre, demir-çelik, şeker, yağ, sabun, boya, selüloz, plastik elyaf, gıda, petrol, tekstil vb.) endüstri alanlarının araştırma, geliştirme ve kontrol laboratuvarlarında, Hastanelerde ve özel klinik laboratuvarlarında, İl hıfzısıhha kuruluşlarında, Belediye laboratuvarlarında, Kamu kuruluşlarının laboratuvarlarında, Medikal firmalarda, Sağlık kuruluşu bulunan bankalarda çalışabilirler. Endüstriyel alanlar gelişme halinde olduğundan bugün ve gelecekte Kimya Teknisyenliği mesleğine olan talebin artacağı söylenebilir. Kimya alanında her gün yeni gelişmeler ve buluşlar olmaktadır ve meslekte sürekli yenilikler mevcuttur. Ayrıca bu meslekte kullanılan araç-gereçlerde de değişiklikler olmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle yeni alet ve cihazların kullanıldığı gözlenmektedir. Bazı ölçüm ve testlerin bilgisayar yardımıyla yapılmasına başlanmıştır.

 

Kimya Teknisyeni Okulu
Kimya Teknisyenliği mesleğinin eğitimi, meslek liseleri, teknik liseler, anadolu meslek, anadolu teknik liselerinin Kimya Teknolojisi alanı Kimya dalında verilmektedir.

 

Kimya Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Kimya Teknisyenliği mesleğinin eğitim süresi 4 yıldır.

 

Kimya Teknisyeni Meslekte İlerleme
Meslek Liselerinin Kimya Teknolojisi alanı Kimya dalından mezun olanlar istedikleri takdirde, Ayakkabı Tasarımı, Deri İşleme Teknolojisi, Dericilik, Boya Teknolojisi, Endüstri Bitkileri Yetiştirme ve Değerlendirme, Fermantasyon, Fermantasyon Teknikerliği, Hasat Sonrası Teknolojisi, Kâğıt ve Kâğıt İşleme Teknolojisi, Selüloz ve Kâğıt Teknolojisi, Kimya, Kimya Teknolojisi, Kozmetik Teknolojisi, Lastik-Plastik, Maden, Lastik ve Plastik Teknolojisi, Oto Boya Karoseri Doğrultma Teknikerliği, Petrol Sondajı ve Üretimi, Plastik Teknolojisi, Rafineri ve Petrokimya, Selüloz ve Kâğıtçılık, Şarap Üretim Teknolojisi ve Bağcılık, Şeker Teknolojisi, Tarımsal Laboratuvar, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Yağ Endüstrisi, Yalıtım Teknolojisi, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği, Endüstriyel Seramik, Seramik önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca, mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı olmaları ve üniversitelerin Kimya Öğretmenliği lisans programını tercih etmeleri durumunda, ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver