Kilomuz (Vücut Ağırlığı)

KİLOMUZ (VÜCUT AĞIRLIĞI)
Kilolar normal kilo, aşırı kilo, ideal kilo şeklinde üçe ayrılır.
Normal kilosunun yüzde 15 ile yüzde 20 oranında fazlası olana aşırı şişman denir.

Normal kilo: Normal kilo, kişinin boy ölçüsü eksi 100 sayısı ile bulunur. Bazı uzmanlar kadınlarda 100 çıkardıktan sonra, bir yüzde 10 daha çıkarmanın gereğine değiniyorlar. Günümüz beslenme uzmanlarının görüşü ise, boy ölçüsünden 100 çıkarma ilkesinden giderek ayrılmaktadırlar. Boy ölçüsünden 100 çıkararak bulunan normal kilonun yüzde on fazlasının da sağlık açısından sakıncası olmadığını savunuyorlar. Kişinin kendini saeğlıklı hissetmesi de önem taşıyor. Başka bir ifadeyle birkaç kilç fazla veya birkaç kilo eksiği olanın buna aldırış etmemesi öneriliyor.

Aşırı kilo: Yukarıda anlatılanlar, elbette aşırı kilo için söz konusu değil. Aşırı şişmanlık yağla ilintili metabolizma bozuklukları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, gut, kalp ve dolaşım rahatsızlıkları gibi birçok rahatsızlığın nedeni olarak bilinmektedir. Sonunda felç ya da kalp krizine de neden olması mümkündür.

İdeal kilo: Normal kilodan erkeklerde yüzde 10, kadınlarda yüzde 15 çıkarılarak bulunur. Hastalıklı kişilerle, yaşlılık ya da vücutça özürlü kişilerde ideal kilo daha da önemlidir. Çünkü her fazla kilo, vücut için ek bir yük anlamı taşımaktadır.
Vücut ağırlığı, normal ile ideal kilo arasında Olanların uzun yaşama şansı en fazla, hastalık rizikosu ise en azdır. Buna arzulanan kilo denir.

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver