kilo almanın yolları, kilo alma yöntemleri Hakkında Bilgi

Aşağıda kilo almanın yolları, kilo alma yöntemleri ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Soru: Kilo almanın yolları ve kilo alma yöntemleri -nasıl kilo alırım?
Oldukça zayıf birisiyim ve kilo almak istiyorum. Kilo almanın yolları ve kilo alma yöntemleri hakkında bilgi edinmek istiyorum. Nasıl kilo alabilirim öğrenmek istiyorum.

Cevap: Kilo alırken sağlıklı kalmak veya diğer bir ifade ile kolay kilo almanın yolları ve yöntemlerini öğrenmek pek te kolay bir yol değildir. Sağlıklı kilo almanın başlıca yolları arasında, egzersiz, doğal ve zayıflatan meyveler ve sebzeler ile beslenme, diyet yoluyla zayıflamak sayılabilir.

Zayıflığın nedenleri nelerdir

Şişmanlık ve obezite toplumda yaygın şikayet edilen ve bu nedenle zayıflama ürünleri isimli bir sektörün oluşumuna neden veren yaygın bir durumdur. Oysa zayıflık ve kilo almak isteyen insanların sayısı o derece yüksektir ki zayıflıktan şikayet eden insanların sayısı, şişmanlık ve obezite sorunundan muzdarip olanlar kadar vardır. Ancak toplumda ince ve zayıf olmak genelde bir rahatsızlık olarak algılanmadığı için zayıf kişiler de sorunlarını içlerine atmakta ve o vaziyette yaşamlarını sürdürmektedirler. Zayıflık ve düşük kiloda olmak, yeme içme sorunlarına, kronik hastalıklar neticesinde oluşabildiği gibi özellikle sporcuların ve atletlerin özel çabaları neticesinde de oluşabilmektedir. Aynı şekilde hanımların da kilo verme ve zayıflama çabaları ile aşırı zayıflama sonucu doğabilmektedir. Aşırı kilo vermek, zamanla bağışıklık sisteminin çökmesine neden olabilir. O nedenle zayıflama diyeti uygularken bağışıklık sistemini güçlendirecek meyve ve sebzelerden bolca tüketmelisiniz. Tabi bunlar kalori içermemelidir.  Özellikle kemik erimesi ve osteoporoz rahatsızlığı olan bayanlar, yağsız süt ve yoğurt peynir gibi süt ürünlerini diyet menülerinden eksik etmemeliler.

Çok yemek gibi az yemek te sistemik ve metabolik hastalıklara kapı açmaktadır. Aşırı kilolu olanlar için bir önerimiz olacak. Diyet yaparken diyet süresini uzatmamalı ve maksimum 20 gün sürecek diyetler uygulamalıyız. Bu süreden fazlasını bedenimiz kaldıramaz. Düşük kilolu erkeklerde ayrıca sertleşme güçlüğü, iktidarsızlık gibi rahatsızlıklar daha fazla görülmektedir.

Kilo aldıran yiyecekler ve besinler nelerdir

Özellikle sağlıklı trans yağlar ve doymuş yağlar içeren besinler kilo aldıran yiyecekler arasında en meşhurları olarak bilinirler. Kilo almak için kalorili yiyecekler tüketmek yerine hem sağlıklı hem de kalorili olan besinlere yönelmeliyiz.  Omega -3 yağ asitleri taşıyan gıdalardan tuna balığı, kırmızı et, balık, beyaz et,bsomon, keten tohumu, ceviz içi, fındık gibi besinler iyi bir kilo aldırıcıdır.  Karbonhidrat ihtiyacımızı ise kilo alma çalışmalarında daha çok  meyveler, sebzeler ve tahıllardan elde etmeliyiz.

Kilo almak için günlük 3 öğün yemek yerine 5-6 öğün beslenmek daha akıllıca bir yol olacaktır.

Protein tozları kullanmak ta aynen enerji içeceklerinde olduğu gibi kilo aldırıcı bir alternatif olarak kullanılabilir. Piyasada bu türden çok sayıda protein tozu ve kilo aldırıcı gıda destek takviyesi satılmaktadır.

Keten tohumu yağı ve atkuyruğu tozu da iyi bir protein kaynağı olarak kilo alma yolları arasında zikredilmesi gereken bitkisel yöntemlerdir.  Keten tohumu hem diyet lifi açısından zengindir hem de protein oranı bakımından et ile yarışır.

Kilo aldırıcı destek ürünleri ve kilo alma

Yüksek kalitede mutivitamin ve minerallerce zengin olan beslenme destek ürünleri, hem vücudun mineral ve vitamin ihtiyacını karşılar hem de içerdiği yüksek orandaki aminoasitler nedeniyle kas yaparak kilo alma yolunda büyük bir yardım sunar. Özellikle vücut geliştirmecilerin kullandıkları kas yapan ürünler içerisinde glutamin, kreatin gibi değerli amino asit bileşikleri bulunmaktadır. Bu ürünler hem likid ( sıvı şekilde) hem de toz biçiminde internet üzerinde uygun fiyatlarda satılmaktadır.

Kilo alırıcı – aldıran egzersizler ve hareketler.

Egzersiz ve spor yapmak kilo almak için çok faydalıdır. Ancak zayıflama egzersizlerinin tersine kilo alma egzersizleri daha çok kas dokusunun hacmini ve kütlesini artırmaya yönelik, ağırlık ve dambıl, halter çalışmaları şeklinde olmaktadır. Bunun için bir vücut geliştirme salonuna üye olmanız ve uzman kişilerin hazırladıkları kilo alma programlarını uygulamanızı tavsiye ediyorum.

Kilo alma tavsiyeleri ve önerileri

* Kalori hesaplamayı öğrenmelisiniz ve bir kalori listesi edinerek dengeli beslenme ile kilo alma diyeti uygulamalısınız.

* Kilo almak için bir günlük tutarak ne yediğinizi ve içtiğinizi her gün not edin.

* Sabahları protein bakımından zengin kahvaltılar edin. Bunu öğle ve akşam yemeklerinde sürdürün.

* Egzersiz ve sporu ihmal etmeyin.

*Beslenme destek ürünlerinden faydalanın.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver