Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir?

Kilo Alma Nedenleri, Neden Kilo Alınır?

Şişmanlığın gittikçe salgın halini almasının nedeni; eskiye oranla daha az beden gücü tüketmemiz ve fast-food tarzı yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Teknoloji çağında olduğumuz için artık işlerin çoğunu bizim yerimize makineler yapmaktadır. Bu durumda aldığımız kaloriyi yakılamıyor ve vücudumuzda yağ olarak depolanıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Yetişkinlerde kilo almaya veya şişmanlamaya sebep olan başlıca etkenler hareketsizlik ve aşırı beslenmedir. Kadınlar; gebelikte, emzirme ve menopoz dönemlerinde daha fazla kilo almaktadır. Tiroid bezi yetmezliği (hipotiroidi), böbreküstü bezinin aşırı miktarda “kortizol” üretmesi ve yumurtalıklarda görülen kistlerle karakterize olan “polikistik over hastalığı” gibi hormonsal bozukluklarda fazla kilo alımına neden olan önemli durumlardır. Evlilikten sonra kurulan yeni düzenli hayatla birlikte düzenli yemek yemeye başlanılması veya sigarayı bıraktıktan sonra yemeklerden alınan hazzın (iştahın) artması fazla kilo alımına neden olan durumlardandır. Alkolü fazla tüketmek, stres ve depresyon gibi bazı psikolojik ve sosyolojik sorunlar; emeklilik hayatı, uzun yol şoförlüğü gibi bazı meslekler ve gece vardiyası işlerinde çalışmak kilo almaya yatkınlaştırır.

Şişmanlığın Nedenleri

Şişmanlığın ortaya çıkışında genetik nedenler var mı?

Şişmanlığın aileden de kaynaklı olabileceği senelerdir bilinen bir gerçektir. Annesi ve babası şişman olan çocukların da şişman olma ihtimali daha fazladır. Şişmanlık için kalıtımın %35-60 düzeylerinde etkiliği olduğu günümüzde bilinmekte ve kabul edilmektedir. Babamızdan ve annemizden aldığımız genetik kodlarımızın yapısı kilo alımının önemli bir nedeni olur. Anne-babanın fazla kilolu olması ya da şeker hastası bir annenin çocuğu olarak doğmak da şişmanlık açısından risk teşkil eder. Anne ve babası aşırı kilolu olan çocukların %80’ında, anne ve babasından sadece biri aşırı kilolu ise bu çocukların %40’ında, anne-babası normal kiloda olanlarınsa %10’unda yetişkinlikte şişmanlama riski bulunur.

Bilim dünyasın yaptığı genetik çalışmalar, anne-babamızdan gelen bazı genetik bozuklukların, kilo almada önemli rol oynadığunı tespit etmiştir.

Vücudumuzun kilo alma gibi bir duruma geldiğinde kendini yeterince korumadığı, kilo vermeye karşı şiddetli direnç gösterdiği ve buna karşı mekanizmalar geliştirdiği görülmüştür. Vücudumuz kilo almaya karşı son derece cömert davranmaktadır diyebiliriz. Bu sebeple de kilo vermek kilo almaktan her zaman zor olmaktadır.
Aramalar: şişmanlamanın nedenleri nelerdir, insanlar neden kilo alırlar, fazla kilolar neden olur, şişmanlığa neden olan şeyler

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver