Kilo Almak İçin Ne Yapmalı-Kilo Almak İçin Neler Yapmalıyım Hakkında Bilgi

Aşağıda Kilo Almak İçin Ne Yapmalı-Kilo Almak İçin Neler Yapmalıyım ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kilo Almak İçin Ne Yapmalı-Kilo Almak İçin Neler Yapmalıyım

Okurlarımızdan kilo almak istiyorum ve daha fazla kilo almak için ne yapmalıyım neler yapmalıyım şeklinde sorularla yoğun bir biçimde karşılaşıyoruz. Şimdi size kilo almanın yolları ve yöntemleri hakkında önemli bir takım ipuçları vereceğiz.

kilo almanın yolları

kilo almanın yolları

Kilo almak için, her gün bedeninizin gerek fiziksel aktivite gerekse iç organların yaşamsal faaliyetlerini sürdürmek için ihtiyaç duyduğu kalori miktarından daha fazla kalori tüketmek gerekir. Aynı zamanda kilo alırken mümkün olduğunca vücuttaki kas kütlesini artırmak gerekmektedir. Şimdi ilk olarak kalori hesaplamak için elimize bir kalori hesap makinesi alalım. Bu şekilde günlük kalori ihtiyacımızı öncelikle tespit etmemiz gerekecek. Bunun için en doğru ölçüm yöntemi, vücut kitle indeksi adı verilen ölçüm metodudur. Günlük olarak ne kadar kalori harcadığımızı öğrendikten sonra bu kalori ihtiyacından daha fazlasını besinler, yemekler ve içeceklerle almamız gerekecektir. Özellikle enerji bakımından zengin yiyecekler kilo almayı dha da kolaylaştıracaktır.

Yiyecek tercihinde protein ve vitamin bakımından zengin ve kalorili yiyecekleri tercih edebileceğimiz gibi abur cubur yiyecekler tüketerek te kilo alabiliriz. İkisi arasındaki temel farklı, sağlıklı kilo almak ile sağlıksız kilo alma arasında tercih farkıdır. Besleyici ve kilo aldıran yiyeceklere örnek verecek olursak meyveler sebzeler ve tahıllı gıdalardır. Bu besleyici ve kilo aldırıcı besinlere örnek olarak baklagiller, kabuklu yemişler, balık eti, tavuk eti, kırmızı et, yumurta, süt ve süt ürünleri, tohumlar (fındık fıstık, ceviz), zeytin ve avokado verilebilir. Bunlara ilave olarak baharat karışımları, otlar ve baharatlar lezzet ve aroma katmak için kullanılabilir.

Buradaki temel amacımız günlük kalori tüketimimizden daha fazlasını besinler yoluyla almaktır. Bu dediklerimizden sadece daha fazla yiyerek kalori depolamak anlaşılmamalıdır. Beslenmenin de düzenli ve muntazam olması gerekmektedir ki kilo alacağım diye sağlığımızı bozmayalım. Günlük olarak 3 ana öğün ve 2 ara öğünde beslenmek kalori alımı bakımından 2 veya 3 ana öğün beslenmeye nazaran çok daha sağlıklıdır. Akşamları yağlı yiyecekler yerine protein bakımından daha zengin besinlerle beslenirsek kilo alışımız da daha kalıcı ve sağlıklı olacaktır.

Yiyeceğimiz gıdaların karbonhidrat, protein ve yağ oranları da oldukça önemlidir. Bu bakımdan protein kaynağı olarak kırmızı ve beyaz eti, deniz ürünlerini, baklagilleri tercih ederken yanında brokoli, brüksel lahanası, kereviz ıspanak ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeleri de muhakkak tüketmeliyiz. Karbonhidrat ihtiyacımızı ise patates, pirinç, makarna, mısır gibi nişastalı yiyecekleri tereyağı, zeytinyağı sos ve peynir ile birlikte tüketerek almalıyız.

Günlük beslenme planımızı az ama sık yemeye göre ayarlamalıyız. Ayrıca tohumlu yiyecekler, kurutulmuş meyveleri de kesinlikle tüketmek gerekmektedir. Ara öğünlerde sandviç tüketebiliriz. Sandviçi yparken fıstık ezmesi, ton balığı, sucuk gibi proteinli yiyeceklerden muhakkak faydalanmak lazımdır. Ekmeği tereyağı, kaymak veya krem peynir gibi yiyecekler ile birlikte tüketmek yavan ekmek yemeye göre daha fazla kalori almanızı sağlayacaktır.

Kilo Almak İçin Besin Takviyeleri Faydalı Mı?

Besin takviyelerini özellikle vücut geliştirmeciler kas yapmak ve kilo almak amacıyla kullanmaktadır. Bu ürünleri seçerken dikkatli olmak gerekmektedir. Bazı besin takviyeleri sağlığa zararlı bir takım maddeler içerebilmektedir. Bu nedenle kilo alayım derken sağlığınızı riske atmayın. Böyle bir besin takviyesi kullanacaksanız profesyonel sporculardan kesinlikle bilgi edinin. Ülkemizde malesef ilaç niteliği taşıyan bir çok ürün besin takviyesi olarak satılmaktadır. Zamanla tarım bakanlığı ve sağlık bakanlığı arasında bu alandaki iş birliği arttıkça insanları yanıltarak zararlı ürünler satanların ciddi cezalarla karşı karşıya kalacağını umuyoruz.

Kilo Almak İçin Ne Tür Egzersizler Yapmalıyım?

Özellikle kas ypıcı dayanıklılık egzersizleri kilo almaya oldukça yardımcı olacaktır. Kesinlikle kas sonradan sarkar vs sözlere inanmayın. Bunların hepsi şehir efsanesidir. Kas vücuttaki en kalıcı ve enerji tüketimini en yoğun gerçekleştiren dokulardır. Kas kitlenizi artırmak için koşu yapmak, ağırlık kaldırmak, kondisyon bisikleti egzersizleri yapmak faydalı olacaktır. Bu egzersizlerin kilo vermek için de kullanıldığını düşünebilirsiniz. Bu doğrudur ama kilo verirken vücudun ihtiyacından daha az kalori alındığı için egzersizler bu tür bir etki yapar. İhtiyacınızdan daha fazla kalori aldığınızda egzersizler kas yapıcı etki yapacak ve kilo almaya yardımcı olacaktır. Yine de koşma ve bisiklet sürmeyi 25 dk dan fazla yapmayın.

Kilo alma hakkında Ender Saraç Video önerilerine bir göz atabilirsiniz

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver