Kilikya Nedir Neresidir Hakkında Bilgi

Kilikya Nedir Neresidir

Kilikya anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kilikya Nedir, Kilikya Ne Anlama Gelir, Kilikya Ne Demektir, Kilikya Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kilikya ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kilikya Anlamı

Kilikya Nedir Neresidir

Anadolu’nun güneyindeki antik bölge. Coğrafî olarak iki farklı bölgeye ayrılır. Biri Dağlık Kilikya’dır. Alanya’dan Limonlu Çayı’na kadar uzanır. Diğeri Ovalık Kilikya’dır ve Limonlu Çayı’ndan doğuya kadar, kısmen İçel ve Adana ilinin tamamını kaplayan bölgedir. Bölge; Mersin Çayı, Deliçay, Tarsus Irmağı, Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin suladığı bir ovadır. Kilikya, kuzeyden ve batıdan Toros, doğudan Amanos dağları ve güneyden de Akdeniz’le sınırlıdır. Bölgeye Toros’lardan tek giriş kapısı Gülek Boğazı’dır.

Bazı araştırmalara göre, buraya göç eden Akalılar tarafından Kilikya adı bölgeye verilmiştir. Kilikya adı Herodot’a göre Orta Asya’dan gelip Suriye sahillerine yerleşen Finikelilerin ünlü kahramanlarından Agenor’un oğlu Kiliks’in adından geliyordu.

M.Ö. 2000′li yıllarda bölgede Hitit İmparatorluğu’na bağlı bir krallık hüküm sürdü. M.Ö. 1200 ve sonrasında, sırasıyla Asur, Pers egemenliklerini tanıdı. M.Ö. 334 yılında Anadolu ve oradan Kilikya’ya inen İskender, Pers egemenliğine son verdi. İskender’in ölümünden sonra, generallerinden Selevkos Nikator bölgeyi eline geçirdi ve Selevkosların Mısır istilâcılarına karşı Romalılardan yardım istemesi sonucu, bölge Romalıların egemenliğine geçti. Sonraları özellikle kıyı bölgeleri korsanların egemenliği altına girdi. M.Ö. 78′de Roma, bölgeye asker göndermesine karşın korsanlığın önünü alamadı. Daha sonra Pompe komutasında gönderilen bir donanma, buradaki korsanları ortadan kaldırdı ve bölge yeniden Roma İmparatorluğu’nun bir eyaleti hâline geldi.

Roma’nın ikiye bölünmesinden sonra Kilikya bölgesi, merkezi İstanbul olan Doğu Roma İmparatorluğu’nun yönetimi altına geçti. Bölgede Saint Paul’un doğduğu kent olan Tarsus ve Silifke’nin Metropolit merkezi bulunması gibi nedenlerden dolayı Doğu Roma, Kilikya’ya özel bir önem veriyordu.

İslâmiyetin yayılma döneminde Araplar tarafından ele geçirilen Kilikya, sonradan Abbasîler ve ardından da yine Bizans’ın egemenliği altına girdi. 815′te Abbasîler bu toprakları geri alıp, bir eyalet hâline getirdiler. Selçukluların Kudüs yolunu kapamaları nedeniyle, Kilikya’daki yönetim bir süre Haçlıların eline geçti. Bölgede daha sonraki dönemlerde Selçuklu, Mısır kölemenleri, Ermeniler, Karamanoğulları, Zülkadiroğulları ve 14. yüzyılda Ramazanoğulları hüküm sürdü. 1515′te de bölge Osmanlı topraklarına katıldı.

Konu ile ilgili aramalar: Kilikya Nedir Kilikya ödev ara Kilikya kelime anlamı Kilikya sözlükte ara Kilikya ansiklopedi bilgi bankası ara Kilikya ne demek Kilikya neye denir

Kilikya ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver