Kılcallık Nedir Hakkında Bilgi

Kılcallık Nedir

Kılcallık anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kılcallık Nedir, Kılcallık Ne Anlama Gelir, Kılcallık Ne Demektir, Kılcallık Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kılcallık ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kılcallık Anlamı

Birbirine değen bir sıvıyla katının molekülleri arasındaki etkiden yani yüzey geriliminden dolayı meydana gelen ve sıvı içine daldırılmış ince (kılcal) bir boru içindeki sıvı düzeyinin boru dışındaki sıvı düzeyinden yüksekte ya da alçakta olmasıyla gözlenen fiziksel olay. Borudaki sıvı düzeyi dışarıdakinden yüksekse, sıvı, borunun çeperini ıslatıyor denir. Kılcal bir cam boruda su böyle davranır ve boru içinde, ortası çukur olacak biçimde bir serbest yüzey kazanır. Cıva ise borunun çeperlerini ıslatmaz ve ortası tümsek, kenarları çukur bir serbest yüzey oluşturmak üzere boru içinde daha düşük bir seviyede durur. Bir sıvının kılcal bir boruda yükselmesi, sıvıyla boru molekülleri arasındaki çekim kuvvetlerinin, yerçekimi kuvvetlerinden ve sıvının kendi içindeki çekim kuvvetlerinden daha fazla olması durumunda meydana gelir ve bu kuvvetler arasında bir denge kurulana kadar sıvı yükselir. Sıvının boru içindeki yükselme oranı, kılcal borunun yarıçapına, sıvının yoğunluğuna, yüzey gerilim katsayısına, sıvıyla borunun çeperleri arasındaki değme açısına ve yerçekimi ivmesine bağlıdır. Kılcallık doğada çok büyük önem taşır. Toprakta suyun (nemin) yüzeye çıkması, bitkilerde suyun dokulara iletimi kılcallıkla gerçekleşir.

Konu ile ilgili aramalar: Kılcallık Nedir Kılcallık ödev ara Kılcallık kelime anlamı Kılcallık sözlükte ara Kılcallık ansiklopedi bilgi bankası ara Kılcallık ne demek Kılcallık neye denir

Kılcallık ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver