Kılcal Damarlar Nedir Görevleri Hakkında Bilgi

Kılcal Damarlar Nedir Görevleri

Kılcal Damarlar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kılcal Damarlar Nedir, Kılcal Damarlar Ne Anlama Gelir, Kılcal Damarlar Ne Demektir, Kılcal Damarlar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kılcal Damarlar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kılcal Damarlar Anlamı

Kılcal Damarlar Nedir Görevleri
Bedende ağ biçimindeki damar sisteminin dokularla kan arasında madde alışverişi yaptığı küçük kan damarlarının ortak adı. Doku ve kan arasındaki solunum gazlarının ve maddelerin değiş tokuşu burada gerçekleştirilir. Çeperleri tek tabakalı endotel hücrelerinden oluşmuştur ve çapları çok dardır. Kan akımı kılcal damarlardan geçerken çok yavaşlar. Kan basıncı burada çok azalır. Bu özellikler sayesinde dokuyla kan arasındaki madde alışverişi daha kolay gerçekleştirilir.

Bedende akciğer kılcal damarlarında O2 ve CO2 değişimi sağlanırken, böbrek kılcal damarlarında kanın süzülmesi sağlanır.

Tüm kılcal damarlardan sürekli olarak kan geçmez. Kan, kılcal damarlar yatağına girmeden önce ufak kapakçıklarla yönlendirilebilir. Çalışan dokuda bu kapaklar açılarak daha fazla kanın bu kılcal damarlar yatağına girmesi sağlanabilir. Aynı biçimde hava sıcaklığı arttığı zaman bedeni soğutabilmek için derinin altındaki kılcal damarlara daha fazla kan yönlendirilir; bu da derinin kızarmasına yol açar.

Herhangi bir yere çarptığımızda derimizin morarması, bu kılcal damarların yarılması sonucu damar dışına çıkan kanın dokular arasına sızması nedeniyle oluşur.

Konu ile ilgili aramalar: Kılcal Damarlar Nedir Kılcal Damarlar ödev ara Kılcal Damarlar kelime anlamı Kılcal Damarlar sözlükte ara Kılcal Damarlar ansiklopedi bilgi bankası ara Kılcal Damarlar ne demek Kılcal Damarlar neye denir

Kılcal Damarlar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver