KIL KÖKÜ İLTİHABI NEDİR KIL KÖKLERİNİN İLTİHAP TEDAVİSİ NASILDIR Hakkında Bilgi

Aşağıda KIL KÖKÜ İLTİHABI NEDİR KIL KÖKLERİNİN İLTİHAP TEDAVİSİ NASILDIR ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KIL KÖKÜ İLTİHABI NEDİR KIL KÖKLERİNİN İLTİHAP TEDAVİSİ NASILDIR

Kıl kökü iltihabı kıl köklerinin iltihaplandığı bir grup hastalığa verilen isimdir. Bu hastalıkta deride kırmızı üzeri iltihaplı noktacıklar fark edilir bir şekilde görülmektedir Kıl kökü iltihabı neden oluşur ? Kıl kökü iltihabı folikülit infeksiyonlar, derinin uzun süre hava almayacak şekilde kaolaı kalması nedeniyle veya bazı hastalıklarda karşılaştığımız durumlardan birisidir. İnfeksiyonlar: Eğer infeksiyon düşünüğlüyorsa mikrobu saptamak […]

Kıl kökü iltihabı hastalığı nedir nasıl tedavi edilir-kıl kökü iltihabı nasıl geçer

Kıl kökü iltihabı kıl köklerinin iltihaplandığı bir grup hastalığa verilen isimdir. Bu hastalıkta deride kırmızı üzeri iltihaplı noktacıklar fark edilir bir şekilde görülmektedir

Kıl kökü iltihabı nedenleri nelerdir ?

Kıl kökü iltihabı folikülit infeksiyonlar, derinin uzun süre hava almayacak şekilde kaolaı kalması nedeniyle veya bazı hastalıklarda karşılaştığımız durumlardan birisidir.

İnfeksiyonlar:
kıl kökü enfeksiyonu düşünülüyorsa mikrobu saptamak için kültür alınmalıdır.
Bakteri
Bakeriler bağlı kıl kökü iltihabı genellikle stafilokokus aureus denen bakteri iel oluşur. Bu enfeksiyon derindir ve deride çıbanlar oluşturur. Hijyene dikkat edilmeli, antiseptik temizleyiciler, antibiotikli kremler ve ağızdan antibiotik kullanılmalıdır.

Havuz foliküliti Pseudomonas aeruginosa denen bakterinin iyi klorlanmamış havuzlarda yaptığı bir enfeksiyondur. Gram negatif folikülitPseudomonas aeruginosa veya benzeri organizmaları yüzde yaptığı bir enfeksiyondur. Sivilce tedavisinde terasiklin denen antibiotik kullanılırken nadiren gelişir.
Maya mantarları
Folikülite neden olan en yaygın maya mantarı Pityrosporum ovaledir malassezia olarak da bilinir. Malassezia foliküliti (Pityrosporum foliküliti)genellikle gençlerde sırtın üst kısmını etkileyen sivilce benzeri kaşıntılı bir durumdur. Nemlendiricile ve kullanılan antibiotikler kesilir. Haftalarda lokal ve ağızdan mantar ilaçları kullanılır.
Mantarlar
Saçlı derideki mantarlar ( tinea capitis) genellikle pullanma ve saç kaybı ile seyrederken nadiren folikülitte görülebilir. Tedavide mantar ilaçları kullanılır.
Kıl dönmesine bağlı tahriş (Yalancı folikülit)
Kıl dönmesi tıraş, ağda sonrasında görülebilen bir durumdur. Kültür yapıldığında herhangi bir mikrop üremez.
Sakal bölesinde görülürse bu duruma pseudofolikülit barbe denir.
Yalancı folikülite kadınların bacaklarında sık rasrlanır. Genellikle de kaşıntılıdır. Kılların alınması bir süre durudurulmalıdır. En az 3 ay kıllar çekme yöntemlerinden biri ile alınmamlıdır. Bayanlar için en nazik yöntem elektrikli traş aletleridir. Ayrıca lazer ile yapılan epilasyon da oldukça faydalıdır.
Temas reaksiyonları
Uzun süre havasız kalma
Vazelin bazlı merhemler, nemlendiriciler, yapışkan bamtlar bazen herhanbi bir mikrobun bulunmadığı kıl kökü iltihabına neden olabilirler. Bu durumda yağsız nemlendiriciler kullanılmalıdır.
Kimyasalar
Katran ve benzeri yağlar folikülite neden olabilir. Bu ajanlardan uzak durulmalıdır.
Lokal kortizon kullanımı
Lokal kortizonun uzun süreli kullanımı folikülit yapabilir. Perioral dermatit yüzde nemlendiricilerin ve kortizonlu kremlerin uyardığı bir folikülit türüdür. tedavisinde tetrasiklinli antibiotikler kullanılır.
Bazı inflamatuar hastalıklar
Bazı hastalıklarda kıl kökünün derin kısmındaki inflamasyon harabiyet oluşturduğu için kıl kaybı ve skar gelişir. Bu hastalıklar liken planus, diskoid lupus eritematozus and foiküulitis dekalvansdır. Tedavi altta yatan hastalığa göre yapılır. Tanı koymak için deri biyopsisi gerekir.
Bağışıklık sisteminin baskılanması
Eozinofilik folikülit AİDS hastalarında görülen bir durumdur. Nedeni halen anlaşılamamaıştır.

kıl kökü iltihabı için bitkisel çözüm-kıl kökü iltihabı tedavisi

1) hindistan cevizi yağı ile kıl kökü iltihabı olan bölgelere el masajı yapmak iltihaba iyi gelir.

2) her gün 3 diş sarımsağı ezip bir kase yoğurda karıştırıp yerseniz kıl kökleri iltihapları yatışır ve hafifler. Sarımsak doğal bir antibiyotik olduğu için kıl kökü iltihabına neden olan stafilokok ve streptokok bakterilerinin üremesini durdurur.

3) Her gün 1 bardak marul suyu, ıspanak suyu, alfalfa suyu ve soğan suyu karışımını bir kova ılık suya dökerek bu su ile saçlarınızı yıkayın. 10 günde iltihaplanmalar azalacaktır.

4) En kesin tedavi doktor dermatolog tedavisidir. Bitkisel çözümler doktor tedavisine sadece destek olur ama asla hekim tedavisinin yerine geçmez

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver