Kıl Dönmesi, Kıl Dönmesi Hastalığı, Kıl Dönmesi Hastalığı Neden Olur

kıl dönmesi hastalığı tedavisi, kıl dönmesi hastalığı ve tedavisi, kıl dönmesi hastalığının nedenleri, kıl dönmesi nasıl olur

Kıl dönmesi tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Saç ve sırttan dökülen serbest kıllar, kıl dönmesine neden olmakta ve kişinin hayatını oldukça zorlaştırmaktadır. Türkiye’de bilhassa genç erkekler kıl dönmesi sorunu ile sık sık karşılaşmaktadır. Deri üstüne çıkmayan kıllar, deri altında büyüyerek ciddi sorunlara yol açmaktadır.

 

 

15-35 yaş arası erkeklerde sıkça görülen kıl dönmesi hakkında Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayhan Erdemir, şunları söyledi: “Kıl dönmesi, kılların kuyruk sokumunda, iki kaba et arasında, oturma ya da hareket sırasında sürtünme yoluyla, ter bezi deliklerinden deri altına girmesi, yollar açması ve bakterilerin de eklenmesiyle iltihaba neden olması sonucu oluşur. Hastalığa dikkat edilmezse kronik bir hal alır.”

 

Kıl dönmesi nedenleri


Vücudun kıllı olması ve dökülen kıl miktarının fazlalığı, kuyruk sokumunun dar ve derin olması, kıllara uygulanan emici gücün fazlalığı, dökülen kılların olukça uzun süre beklemesi, kötü hijyen, kuyruk sokumunda çatlak, yarık ya da yara izi olması, uzun süre oturma sonucu oluşan travma, derinin uzun süre terli ve nemli kalması sonucu batığın kolaylaşması ve şişmanlık kıl dönmesine neden olur.

 

Kıl dönmesi tedavisi

 

Kıl dönmesi daha çok kuyruk sokumu, yüz, sakal ve koltuk altı gibi bölgelerde görülür. Apseli olarak meydana gelen kıl dönmesinden korunmak için hijyen ve yaşam şekli çok önemlidir.

Kıl dönmesi tedavisi için cerrahi yöntem uygulanır. Tedavide uygulanan cerrahi yöntemler oldukça çeşitlidir. Ama hepsinde ki amaç, sağlam çevre doku ile birlikte hastalıklı dokuları genişçe çıkarmaktır. Cerrahi operasyon sonrası yara açık bırakılarak aylar süren pansuman uygulanır ve böylece yaranın kapanması beklenir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver