Kıble Nedir Neresidir Hakkında Bilgi

Kıble Nedir Neresidir

Kıble anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kıble Nedir, Kıble Ne Anlama Gelir, Kıble Ne Demektir, Kıble Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kıble ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kıble Anlamı

Müslümanların namaz kılarken dönmeleri gereken yön, Mekke, Kâbe tarafı. Namaz kılarken kıbleye dönmek, namazın şartlarından biridir. Muhammet Peygamber önceleri namazda Kudüs istikametine dönerdi, Hicret’in ikinci yılının Recep ayında, Beni Seleme Mescidi’nde öğle namazı kıldırırken inen ayetler üzerine (Bakara suresi 142, 143 ve 144) üçüncü rekâttan itibaren cemaatle Kâbe yönüne dönerek namaza devam ettiler. Kıbleye dönüş yalnız namazlarda olmaz, diğer dua ve ibadetlerde de buna dikkatle uyulur. Dua ederken, hac için ihrama girerken, cemre taşları atılırken kıbleye dönülür; kurban edilen hayvanın başı kıbleye doğru çevrilir; ölü mezara konulurken sağ tarafına yatırılarak yüzü kıbleye döndürülür. Camilerde mihrap, minarelerin alemleri ve şerefelerine çıkan kapıları kıbleyi gösterecek biçimde yapılır.

Konu ile ilgili aramalar: Kıble Nedir Kıble ödev ara Kıble kelime anlamı Kıble sözlükte ara Kıble ansiklopedi bilgi bankası ara Kıble ne demek Kıble neye denir

Kıble ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver