Kibele Nedir Hakkında Bilgi

Kibele Nedir

Kibele anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kibele Nedir, Kibele Ne Anlama Gelir, Kibele Ne Demektir, Kibele Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kibele ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kibele Anlamı

Eski Çağ’da bir Anadolu tanrıçası. Issız yerlerde, ormanlarda ve dağlarda vahşi hayvanlarla birlikte yaşayan Kibele, ana tanrıça, tanrıların ve doğanın kaynağı sayılırdı. Efsaneye göre köylü Attis’e (Atys) vurulan ve onu delirterek kendini hadım etmesine neden olan Kibele, ölümünden sonra da onu, aslanlar koşulmuş savaş arabasında yanında götürmek üzere diriltmiştir. Kültü, Trakya ve Yunanistan’da, özellikle geri kalmış iç bölgelerde yayıldı. Girit’in Ana Tanrıçası Rea ile bir tutulurdu. Her ne kadar Yunanlılar bu kültün barbar uygulamalarını fazla benimsememişlerse de, Romalılar İ.Ö. 204′te İkinci Kartaca Savaşı’ndan sonra Kibele’yi, resmen tanrı olarak kabul ettiler. Kibele dininin papazları olan “gallicus”lar küpe, gerdanlık takan, kadın kılığındaki hadımlardı. Son yıllarda Çatalhöyük ve Hacılar’da yapılan kazılar, Kibele figürünün İ.Ö. 6500-7000 yıllarına kadar uzandığını ortaya koymuştur.

Konu ile ilgili aramalar: Kibele Nedir Kibele ödev ara Kibele kelime anlamı Kibele sözlükte ara Kibele ansiklopedi bilgi bankası ara Kibele ne demek Kibele neye denir

Kibele ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver