Keskin sirke küpüne (kabına) zarar verir ne demek-atasözü ile kompozisyon örnekleri kısa kompozisyonlar

Keskin sirke küpüne (kabına) zarar verir atasözü ile hikaye, atasözü ve ortaya çıkış hikayesi, kısa atasözü hikayeleri, Keskin sirke küpüne (kabına) zarar verir atasözü ne anlama gelir manası nedir kısaca özet

Keskin sirke küpüne (kabına) zarar verir. Atasözünün Anlamı, Atasözleri Sözlüğü ve Açıklamalı Anlamları
Öfke, insana olmadık işler yaptırır. Kişi öfkeliyken mantıklı düşünemez ve mutlaka hata yapar. Özellikle çok öfkeli kimse, kendi sağlığını bozar, vücudunu yıpratır ve işlerini alt üst eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Kaynak:www.atasozlerianlamlari.com

Keskin Sirke Küpüne Zarar

Bir zamanlar bir köyün ortasından bir nehir geçermiş. Öyle derinmiş, öyle hızla akarmış ki su kıyısına yaklaşmaya bile korkarmış insanlar.Köyün iki yakasında güzellikleriyle ve becerileriyle meşhur iki kadın yaşar ve birbirleriyle hiç geçinemezlermiş. Her gün giyinir kuşanır, feslerini takınır nehir kenarına gidip karşı kıyıdan birbirlerine laf yetiştirirlermiş. Kadınlardan biri bir gün çok hastalanmış. Eltisine “Benim kıyafetlerimi giy, fesimi de tak, nehir kıyısına git. Bugün beni göremezse kaçtım zanneder” demiş. Eltisini bir güzel giydirmiş ve göndermiş,Elti nehir kıyısına gidip beklemeye başlamış. Derken karşı kıyıdan ilk zehirli laf gelmiş. Elti cevap vermemiş. İkinci, üçüncü taarruz da cevapsız kalmış. Eltinin suskunluğu karşısında giderek daha çok bağıran karşı kıyıdaki kadın sinirden üstünü başını paralamaya başlamış. Ne yapsa karşıdan ses gelmiyormuş. Sonunda öfkeden öyle delirmiş ki, “Sen kim oluyorsun da bana cevap vermiyorsun?” diyerek hışımla karşı kıyıya geçmek için kendini nehire atmış. Atmasıyla beraber azgın nehir suları kadını alıp götürmüş. Elti ayağını sürüye sürüye eve dönmüş. Hasta yatağında eltisinin eve dönmesini bekleyen kadın merakla sormuş “eeee” demiş “Ne oldu?” Elti başındaki fesi çıkarıp “seninki öldü” diye yanıt vermiş. “Nee” diye fırlamış yataktan kadın “Ben seni kavgamı sürdür diye gönderdim, sen düşmanımı mı öldürdün?”Eltisi kadına bakıp “Yok” demiş. “Onu ben öldürmedim, onu kendi öfkesi boğdu”

Aç gözlü… (Hikaye) /Keskin sirke küpüne zarar

Bitişik bahçenin sahipleri, torunları olan, iki yaşlı ve çok huysuz insanlardı.Çocukları ve torunları bayramdan bayrama gelir, bir kaç saat durumadan hizla, peşpeşe ayrılırlardı komşu evden. Komşularımızsa bu durumdan hiç şikayetçi olmaz, onlar gider gitmez bahçeye ektikleri gözleri bigi baktıkları, hatta canlarından bile çok sevdikleri kırmızı narların, ve sapsarı olmuş iri armut ağaçlarının yanına gider tek tek acaba torunlar bir tane koparmış mı diye hepsini sayarlardı. Sonra sessizce ve huzurla şenzloklarına uzanır uzun uzun sessizce onları izlerlerdi.

Bizim evse onlarınkinin tam aksine çoluk çocuk kalabalık olur, şen şakrak, patırtı kütürtü bol, günler su gibi ve neşeyle akıp giderdi. Çocuklar çitlerin arkasından bu yana sarkan narlara ve armutlara bakarak iç geçirir, korkudan ellerini süremezlerdi.

Günlerden bir gün yaşlı adam öldü. Yalnız kalan yaslı kadın, geniş ve bahçeli evden ya korkmuş yada sıkılmış olacak ki, bir akşam vakti siyah arabasıyla kızı onu almaya geldi.

Yaşlı kadının gideceğine cok sevinen çocuklara kızarak, bunun hoş bişe olmadığını söylerken, aslında yaşlı kadının gittiğine değil, boş kalacak olan meyve agaclarına ve çitin ote yanindan bu yana sarkan iri kirmizi narlara, rmutlara sevindiklerini anlayamamıştım.

Yaşlı kadın, olanca asık yüzü ve kabarmış ak – sarı karışımı saçlarıyla bahçenin öbür tarafindan belirince, yanina dogru yürüyüp, ona ‘Hoşçakal’ demek istedim.

Kadın gayet huysuz bir şekilde, beni görmüyormuş gibi yaparak cevap vermeye bile tenezül etmedi.

Kızı eşyalarını arabalarına yerleştirirken, bende arkamı dönüp eve girmekte buldum çareyi.

Aradan yarim saat gecmemişti ki, yaşlı kadının ciyak ciyak bağıran sesiyle irkildim.

Küfürler ediyor, bağırıp cağırıyor, uzaktan ne dediği anlaşılmıyordu.

Yerimden fırlayıp sokak kapısına doğru giderken, birden mutfaktaki bizim yaramazların toplanmış, kendi aralarında fısır fısır birşeler konuştuğunu gördüm. Yaşlı kadını bırakıp onlara doğru yürümeye başladım.

Aman Allahım! ! !
Yaslı kadının neden bu kadar öfkeli, feryat figan bağırdığı şimdi anlaşılıyordu.

Bizim üç afacan, bahçenin öbür tarafindan sarkan narların ve armutların hepsini, yaşlı kadının gidecek olmasından fırsat bilip, o gitmeden toplayıvermişlerdi.

Üçü birbirine pay ederken, dışardan yaşlı kadının sesi daha çok yükselmeye basladı. O an ne yapacağımı şaşırıp, cocukların ellerindeki meyveleri bir poşete doldurup panikle ‘Bir an once bunlari saklamaliyim! . Eger yaslı kadın bunları burda görürse bu hepimizin sonu olabilir! ‘ diye dusunerek, panikle evin içinde ordan, oraya kosturmaya başladım.

Dışarı çıkaramazdım gorurlerdi! Mutlaka, evin içinde bir yerlere saklamalıydım onlar gidene kadar.

Mutfak olmazdı ilk bakılacak yer orasıydı.. Salon; Olmaz! cok göz önünde olurdu.. Yatak odası? Evet yatak odası olabilirdi.
Hemen, tek kişilik yatakların birinin altına saklamayı uygun gördüm. Burası mahrem odası olduğu için kimse kolay kolay girmeye teşebbüs edemezdi.

Üzerinide kocaman bir battaniye ile kapadım. Tam ayağa kalkacağım sırada, kapının uzun uzun ve kırılacakmış gibi yumruklandığını işittim.

Hızla kapıya doğru gittiğimde, yaslı kadının otuz beş, kırk yaşlarında ki kızının şaşkın ve zoraki bir ifadeyle “Şey, sanırım sizin çocuklar annemin meyvelerini koparmışlar’dedi.

Içimden ‘Ne olmuş koparmışlarsa? Mezarına mı götürecek? Ne gerek var böyle yaygaraya? ‘ diye gecirirken, arkasından yaslı kadın bağıra çağıra daldı evin içine.

“Nerde o veletler! Çabuk meyvelerimi çıkarın! Geberticem sizi! ‘ diye tehtitler savurarak evin içinde ordan oraya dönmeye başladı.

Ben bile o kadar ürktüm ki! Sesimi önce çıkaramadım, daha sonradan sakinleştirmek icin yumuşak bir sesle salona buyur ettim.

Hışımla salona giren yaşlı kadının elleri ve çenesi titreyerek ‘Çıkarın meyvelerimi! ‘ diyerek hala bağrınıp duruyordu.

Her zaman ayak altında dolaşan cocukların bir tanesi bile ortalıkta yoktu.

Bende buz gibi terler dökerek, gelmemeleri ve meyveleri onların kopardıklarını söylememeleri icin, icin icin dua ediyordum.

Olayın tahmini bile bu kadını, bu kadar canavarlaştırıyorsa, gercekten bizim çocukların kopardığını bilse kim bilir neler yaptırırdı?

O gün çocuklar hiç görunmedi. Aşağı sokakda ki teyzelerinin yanına sığındılar korkudan.

Ama yaşlı kadın o kadar inatçıydı ki, inatla ‘Onlar gelmeden şurdan şuraya gitmem! ‘ diye hala haykiriyor, fal taşı gibi açılmış gözleriyle bakarken, kırış kırış olmuş titrek ellerini dizlerine, dizlerine sinirle vuruyordu.

Bir an evimden kovup ‘ Gitmezseniz polis çağırırım’ demek istedimsede, başaramadım.
Çünkü polis gelse, durumu anlatsalar, sonra meveleri benim cocuklarımın kopardığı anlaşılsa (Sanki adam öldürmüşüz gibi) ne yaparim ben? ‘ diye düşünürken, birden yaşlı kadının umulmadık bir şekilde sakinleştiğini fark ettim.
Sanki o kadin gitmiş, başka bir kadin gelmişti yerine.

Bir süre sonra, yaşlı kadın kısık sesle ‘Çocuklar nerdeler? Kusura bakmayın altı üstü iki tane meyve böyle olsun istemezdim. Bir anda sinir krizim tuttu işte, hadi çağırında gelsin çocuklar’dedi. Duyduklarımı kulaklarım işitmiyormuş gibi, şaşkın şaşkın yaşlı kadının yüzüne bakarken buldum kendimi.
Bunun bir oyun olduğunu biliyordum aslinda…
Iyilikle yaklaşıp, çocukları kandırıp, onların ağzından larf almaktı asıl amacı.

Çocukların bu gece teyzelerinde kalacağını söylediğimde “ Ah iyi o zaman… Sizden birşey rica edebilirmiyim? “ dedi bana.
Bende ‘Ebette sizi dinliyorum’ dedim.
‘Malum oldukca geç oldu, kızım karanlıkta araç kullanamaz! . Bizim evdeki eşyalarıda toparladık. Ne yatıcak yerimiz, nede yiyecek ekmeğimiz yok. Madem çocuklarda gelmeyeceklermiş, bu gece burda kalmamızın bir mahsur var mı? Izin verir misiniz? “dedi.
Bende hızlıca “Nasıl olsa yatak odasına giremezler. Salonda ağırlarim, sabahta kalkıp giderler. Hiç değilse kötü ayrılmamış oluruz.“ diye düşünüp, misafir perverliğimide ortaya koyup, ‘Tabi kalabilirsiniz’ dedim.

O gece salona hazırladım ana, kızın yataklarını.
Bende her ihtimale karşı salon kapısına yakın bir yere serip yatağımı, iyi geceler diledikten sonra, ışığı ve kapıyı kapayıp uyudum.

Sabah herkezden önce uyanmam gerekiyordu.
Öylede oldu zaten.
Ama gözlerimi araladığımda yolunda gitmeyen bişeyler vardı.
Kapı sonuna kadar açıktı ve yaşlı kadın yatağında yoktu.
Hızla yerimden fırlayıp hole çıktığımda yatak odasının kapısının açık olduğunu gördüm.
Ve olanca hızıyla başım dönmeye, midemede bıçaklar saplanmaya başladı.
Korkudan olduğum yerde titreyerek küçülmeye başladım.
Gözlerim görmekten, ayaklarım yürümekten, kulaklarımsa duymaktan korkuyordu.
Yaşlı kadının bana sarf edeceği sözleri ve bakişlarının hayali bile, orcıkta can vermeme yetiyordu.
Ister istemez ayaklarımı sürüyerek, sessizce yatak odasının kapısından içeri başımı uzattım.
ilk gördüğüm şey, karman çorman olmuş bir oda, yerleri değişmiş yataklar, bir tarafi sökülmüş perde ve çok sessiz bir ortamdı.
Içim biraz daha rahatladı bu sessizlikten. Cesaretlenip bir adım daha attım yatak odasina. Yaşlı kadın hala ortalarda görünmüyordu.

Merakla ve telaşla meyveleri sakladığım yere doğru yürüdüğümde ise, yerde yüzüstü yatan yaşlı kadının morarmış ayaklarını gördüm.
Biraz daha yaklaştığımda narları ve armutları kucaklamış cansız bir şekilde yerde yatıyordu…

KESKİN SİRKE KÜPÜNE ZARAR

Babası bir gün çabuk sinirlenen çocuğuna biraz çivi ve bir tahta verip:”Bak yavrum , sinirlenip çevrene zarar vereceğini anladığın an, sinirini yenip bu tahtaya çivi çakacaksın “dedi.

Çocuk ilk gün otuz çivi çaktı. Zaman geçtikçe çaktığı çivilerin sayısıda azalıyordu. Daha sonra ise hiç çivi çakmamayı öğrendi. Bunun üzerine babası; “Kendini tutabildiğin her gün bir çiviyi sökeceksin,”dedi.

En son çivi söküldüğünde tahtda pek çok çivi izi vardı. Babası, “Bak çocuğum “dedi. “Bu tahta artık eskisi gibi olamayacak. Sinirlendiğin ve kırıp geçirdiğin her an karşındakilerde böyle gönül yaraları oluşur. Ne kadar tamir etmeye çalışsanda dil yarası iyileşmez.

Keskin Sirke Küpüne Zarardır

İnsan toplum içinde yaşayan sosyal bir varlıktır. Gün içerisinde evde, okulda, iş yerinde çeşitli sorunlarla karşılaşır; bazen bu anlaşmazlıklar tartışma boyutuna kadar vardırılabilir. “Rüzgar eken fırtına biçer atasözü” verdiğimiz tepkilerde ölçülü olmamız gerektiğini, ağzımızdan çıkan sözler ve yaptığımız davranışların karşımızdaki tarafından fazlasıyla karşılık bulabileceğini anlatmaktadır.

Keskin sirke küpüne zarardır.” atasözünü hepimiz biliriz. Yani düşünmeden hareket eden insanlar sonunda kendilerine zarar veren işler yapmış olurlar. Kişisel gelişim uzmanı bir yazar “insan beyni verimli bir tarla gibidir; sevgi ekerseniz beyninizde sevgi tarlaları, kaygı ekerseniz kaygı tarlaları oluşur” der. Düşüncelerimizi nasıl yönlendirirsek beynimizde o yönde çoğaldığı gibi davranışlarımızda nasıl olursa karşılaşacağımız tepkilerde aynı yönde olur. Güzel sözler söyleyen, muhatabı olduğu kişilere nazik davranan insanlar bu davranışlarının karşılığını daha fazla güzel sözle ve daha nazik davranışlarla görür. “Rüzgar eken fırtına biçer” atasözüne muhatap olmamak için ne yapmamız gerekir peki? Bu sorunun cevabı Abraham Lincoln’ün şu sözünde saklı: “Birisiyle tartışacağım zaman vaktimin üçte birini  ne söyleyeceğimi düşünmeye; üçte ikisini ise tartışacağım kişinin ne söyleyeceğini düşünmeye ayırırım.”  sözlerimizi tartarak söylediğimizde karşımızdakilerden de aynı şekilde düşünülmüş sözler duyarız.

İnsanlar farklı farklı  karakterlerdedir. kimisi çok sabırlıdır, kimisi çok alıngan, kimisi çok neşeli, kimisi de çok sabırsızdır ve anında parlayabilir. işte bu atasözünde bahsedilen kişiler çok çabuk parlayan ve anında düşünmeden ağzına geleni söyleyen insanlardır. Tabi ki anında ağzına geleni söyledikleri için karşılarındaki insanları rencide ederler ve onlar da doğal olarak bu tip insanlara onun sözlerinden daha sertiyle karşılık verirler.

Toplum içinde yaşıyorsak söz ve davranışlarımıza azami dikkat etmemiz gerektiğini  insanlara sert sözler söylediğimizde “rüzgar ektiğimizde fırtına biçeceğimizi unutmamalıyız.

Keskin Sirke Küpüne Zarar
Kötü niyetli olan başkasına zarar vermek isteyen kıskanç kişiler başkasının kuyusunu kazımak isteyen kendi kazdığı kuyuya ebu cehil gibi kendisi düşer sirke ne kadar keskin olursa kendi küpünü çatlatır başkasının hayrını istemeyen kendine zarar veriri hayır iste komşuna hayır gelsin başına ata sözü boşuna söylememişler. Başkasını kıskandıkça Allah karşı tarafa daha fazla verir. Geçmişte okuduğum bir olayı sizlere nakledeyim bir padişah varmış ikide veziri biri çok iyi ve padişahı bunu çok seviyor diğeri niyeti bozuk kötü biri kötü olan iyi olanı kıskanıyor iyi olanı evine mantı yemeye çağırıyor mantıya da bol sarımsak dolduruyor yemeğe başlıyorlar ne mümkün yemek ısrarla Allah aşkına derken bir iki kaşık epeyce bir sarımsaklı mantıyı vezire yediriyor tabi bu arada boşta durmuyor padişaha gidiyor padişahım diyor ortalıkta laf dolaşıyor bunu size söylemezsem içim rahat etmeyecek ama nasıl söylesem,

                    KESKİN SİRKE KÜPÜNE ZARAR 

Kötü niyetli olan başkasına zarar vermek isteyen kıskanç kişiler başkasının kuyusunu kazımak isteyen kendi kazdığı kuyuya ebu cehil gibi kendisi düşer sirke ne kadar keskin olursa kendi küpünü çatlatır başkasının hayrını istemeyen kendine zarar veriri hayır iste komşuna hayır gelsin başına ata sözü boşuna söylememişler. Başkasını kıskandıkça Allah karşı tarafa daha fazla verir. Geçmişte okuduğum bir olayı sizlere nakledeyim bir padişah varmış ikide veziri biri çok iyi ve padişahı bunu çok seviyor diğeri niyeti bozuk kötü biri kötü olan iyi olanı kıskanıyor iyi olanı evine mantı yemeye çağırıyor mantıya da bol sarımsak dolduruyor yemeğe başlıyorlar ne mümkün yemek ısrarla Allah aşkına derken bir iki kaşık epeyce bir sarımsaklı mantıyı vezire yediriyor tabi bu arada boşta durmuyor padişaha gidiyor padişahım diyor ortalıkta laf dolaşıyor bunu size söylemezsem içim rahat etmeyecek ama nasıl söylesem,

 padişah ısrar ediyor efendim bu vezir sağda solda sizin ağzınızın çok kötü koktuğunu söylüyormuş padişah olduğunuz için buna mecburen katlanıyormuş yarın sizinle konuşurken dikkat edin ağız kokunuzu almamak için elini ağzına burnuna tutacaktır. Hakikat bu padişah sabahı zor bekliyor sabah veziri çağırıyor ve bir yazı veriyor bunun içinde neler var bana anlat tabi vezirin ağzı sarımsak koktuğu için elini ağzına götürerek sıkıla, sıkıla konuşuyor padişah tamamdır doğru çıktı diyor. Mektuba mektubu getirenin kellesini bana gönder yazıp zarfa koyup kapatıyor ve vezire veriyor bunu falanca valiye götür diyor genelde mükafatlandırmak istediği kimseleri bu valiye gönderirmiş kötü vezir bu durumu bildiği için mektubu ben götüreyim diye iyi olan vezirin önüne çıkıyor Allah aşkına ben götüreyim diyerek mektubu elinden alıyor bir müddet sonra padişah bir bakıyor ölmüş olması gereken vezir orada mektubu soruyor kendisine Allah aşkına ben götüreyim diye yalvarınca diğer vezire verdim valiye o gitti der padişah ben bu işten bir şey anlamadım.
Gel bakalım diyor sen dün ne için elini ağzına tutuyordun vezirde olan biteni olduğu gibi anlatıyor. Ağzım sarımsak koktuğundan sizi rahatsız etmesin diye öyle yaptım peki sen sağda solda benim ağzımın kötü koktuğunu söylüyormuşsun vezir yeminler ediyor ki bunu ben nasıl söylerim diye padişahta belli oldu  zaten diyor eden kendine eder kuyuyu kazdı kendisi içine düştü zalim zulmünün cezasını çekmeden ölmez herkes ne yaparsa kendisine yapar etme kulum bulursun hain main mo iflah hazırlayan Mustafa ÜZÜLMEZ bizim için kim ne düşünüyorsa cenabı Allah kendisine iki mislisini versin

Arama Kelimeleri:keskin sirke küpüne zarar kompozisyon (52),keskin sirke küpüne zarar kompozisyonu (39),uzun kompozisyonlar (37),keskin sirke küpüne zarar ile ilgili kompozisyon(26),keskin sirke küpüne zarar (17),keskin sirke küpüne zarar verir kompozisyon (15),keskin sirke küpüne zarar verir ile ilgili kompozisyon (7),keskin sirke küpüne zarar atasözü ile ilgili hikaye (6),keskin sirke küpüne zarar verir hikayesi (4),keskin sirke küpüne zarar atasözü kompozisyon (3)

Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

Cevap Ver