Kesin silme programı, kalıcı dosya silme programı [Portable]

Bilgisayarınızda bulunan dosyaları silerseniz bu dosyaları geri dönüşüm kutusunun içinde bulup geri getirebilirsiniz. Eğer dosyaları “Shift+Delete” tuşlarına aynı anda basarak silerseniz bu kez kalıcı silinen dosyaları kurtarma programlarını kullanarak bu dosyalar geri getirilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Fakat öyle bir an gelirki bizim için önemli ve gizli bazı belgeleri kalıcı olarak yani geri dönüşümü imkansız olacak şekilde kesin silmek isteyebiliriz. Dosyaları kalıcı olarak kesin silmek için bazı programlar mevcut. Fakat ben burada sizlere ücretsiz ve oldukça kaliteli olan Freeraser programını tavsiye ediyorum. Bu kalıcı dosya silme programı portable versiyondur. Yani kurulum gerektirmez ve flash bellekte taşıyarak kullandığınız diğer bilgisayarlarda da kalıcı dosya silebilirsiniz.

Freeraser’in kullanımı çok basittir. Programı kurduğunuzda masaüstünüze yukardaki resimde de görebileceğiniz bir çöp kutusu ikonu yerleşir. Kesin ve kalıcı olarak silmek istediğiniz dosyaları bu ikonun üzerine sürükleyip bırakmanız yeterlidir.

Ayrıca görev çubuğunun en sağında bulunan programın ikonuna sağ tıklayarak seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Burada program sizlere üç farklı seviyede kalıcı silme seçeneği sunuyor. Bunlar Fast, Forced ve Ultimate modlarıdır. Fast seçeneği en hızlı ve kolay yoldan kalıcı dosya silme modudur. Ultimate modu ise çok daha önemli belgelerinizi ve dosyalarınızı zorlayarak garantili bir şekilde silmek ve harddiskte bulunduğu yerine de yanlış bilgiler girmek için kullanılır. Böylece bu dosyayı kurtarmak imkansız olur.

http://www.enbasit.com/indir.png

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver