Kesim Teknisyeni ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Kesim Teknisyeni, Kesim Teknisyeni hakkında, Kesim Teknisyeni ile ilgili bilgi, Kesim Teknisyeni mesleği, Kesim Teknisyeninasıl olunur, Kesim Teknisyeni olmak için, Kesim Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Kesim Teknisyeni özellikleri, Kesim Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Kesim Teknisyeni Görevleri
Kumaşı model ve kesim listesi doğrultusunda depodan alır, Maliyet hesaplama çalışmaları yapar, Kumaşı kesim masasına üst üste serer, Kumaşların yapışkan özelliği olan telalarını istenilen ölçüde keser, Kalıpların kumaş üzerine yerleştirilmesi ile ilgili ölçütleri ve yerleştirmede dikkat edilmesi gerekli unsurları dikkate alarak kalıpları yerleştirir. Kesim masasında esman (dik bıçak) ile kumaşı keser, Hızar bıçağı ile küçük parçaları keser, Tela makinesinde telaları presten geçirir, Etiketleme ve eşleme yapar, Kesilen parçaları üretim bölümüne teslim eder. Kesim ve serim makinelerinin periyodik bakım ve basit onarımlarını yapar, Kesimhanede gerekli iş güvenliği tedbirlerini alır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Kesim Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Bilgisayarlı serim ve kesim makinesi, Kesim Masası, Kesim Makası (Dik bıçak), Şerit Hızarı, Meziro, çeşitli Cetveller, çeşitli Kalıplar, kumaşlar, koruyucu güvenlik malzemeleri (eldiven).

 

Kesim Teknisyeni Özellikleri
Kesim Teknisyeni (Giyim) olmak isteyenlerin; Uzun süre ayakta çalışabilen, yönergeyi izleyebilen, el göz koordinasyonu gelişmiş, yaptığı işlerde dikkatli, titiz ve tedbirli olan, yenilik ve gelişmelere açık, inisiyatif alabilen kimseler olmaları gerekir.

 

Kesim Teknisyeni Çalışma Alanları
Kesim Teknisyenleri konfeksiyon atölyelerinin kesimhane bölümlerinde çalışabilirler. Tekstil konfeksiyon sektörü ülkemiz ihracatının çok önemli kalemlerinden birisini oluşturur. Bu nedenle iş bulma olanakları yüksektir. Ancak yapılan araştırmalarda Konfeksiyonun diğer bölümleri makineci overlokçuların iş bulma imkânları daha fazla olmasına rağmen kesimcilerin iş bulma olanakları o kadar yüksek olmadığı görülmüştür. Nedeni araştırıldığında atölyede birçok makineci olmasına karşın kesimhane bölümlerinde çok daha az kişinin çalıştığı görülmüştür. Ancak kesimcilerin dikilecek tüm kumaşları kestiği göz önüne alındığında iyi yetişmiş bir kesim teknisyeninin iş bulabileceği söylenebilir.

 

Kesim Teknisyeni Okulu
Mesleğin eğitimi, daha önceki yıllarda meslek liseleri, teknik liseler, anadolu meslek liseleri ve anadolu teknik liselerinin Tekstil Konfeksiyon alanı Kesim dalı ismiyle verilmekte iken yeni uygulamaya göre Giyim Üretim Teknolojisi alanı Kesim dalı olarak verilmeye başlanmıştır. Ayrıca yaygın meslekî ve teknik eğitim programları yoluyla bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

 

Kesim Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

 

Kesim Teknisyeni Meslekte İlerleme
Çalıştıkları işyerinde bölüm şefi, atölye şefi ve müdür düzeyine kadar ilerleyebilir. Meslek lisesi Giyim Üretim Teknolojisi alanı Kesim dalı ve önceki yıllarda Tekstil Konfeksiyon ve Konfeksiyon bölümü mezunları istedikleri takdirde Deri Konfeksiyon, Kostüm Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Tekstil, önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gerekli koşulları sağlamaları halinde yerleştirilebilirler. Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı olmaları ve üniversitelerin Giyim Endüstrisi Öğretmenliği, Giyim Öğretmenliği, Hazır Giyim Öğretmenliği, Moda Tasarımı (Endüstriyel Sanatlar Yüksekokulu), Moda Tasarımı Öğretmenliği, Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği, Tekstil Öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri halinde ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver