Kertenkele Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri Hakkında Bilgi

Kertenkele Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri

Kertenkele anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kertenkele Nedir, Kertenkele Ne Anlama Gelir, Kertenkele Ne Demektir, Kertenkele Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kertenkele ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kertenkele Anlamı

Sürüngenler (Reptilia) sınıfının, kertenkeleler ve yılanlar (Squamata) takımının, asıl kertenkeleler (Lacertidae) familyasındaki türlere verilen genel ad. Boyları ender olarak 30 cm’yi aşar. Başları oransal olarak küçüktür. Bedenin öteki bölümleri küçük ve pürtüklü pullarla örtülüdür. Kertenkelelerin kuyruklarında yenilenme görülür. Çok hızlı koşar ve hemen saklanabilirler. Renkleri çok değişkendir. Kumlu, taşlı ve kısa otlu arazilerde bulunurlar. Ender olarak ağaçlara tırmanırlar. Gündüzleri beslenirler. Genellikle güneşli ve yarı kurak yerleri tercih ederler. Hemen hepsi küçük omurgasızlarla, özellikle böceklerle beslenirler. Bazı meyveleri de yedikleri bilinmektedir. Türleri Türkiye’nin hemen her bölgesinde yaygındır.

Konu ile ilgili aramalar: Kertenkele Nedir Kertenkele ödev ara Kertenkele kelime anlamı Kertenkele sözlükte ara Kertenkele ansiklopedi bilgi bankası ara Kertenkele ne demek Kertenkele neye denir

Kertenkele ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver