Kerbela Olayı Nedir Hakkında Bilgi

Kerbela Olayı Nedir

Kerbela Olayı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kerbela Olayı Nedir, Kerbela Olayı Ne Anlama Gelir, Kerbela Olayı Ne Demektir, Kerbela Olayı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kerbela Olayı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kerbela Olayı Anlamı

Irak’ta Kerbelâ denilen yerde Dördüncü Halife Ali’nin küçük oğlu Hüseyin ve yanındakilerin Yezit’in askerleri tarafından öldürülmesi olayı. Yezit halife olunca, Medine Emiri Velit’e mektup yazarak, kendisine biat etmemiş bulunanların hemen biat etmeleri konusunda emir verdi. Velit, ilk olarak Hüseyin ile İbnül Zübeyr’i çağırtarak, Yezit’e biat etmelerini önerdi. Hüseyin, böyle bir biatı kabul etmedi ve kararını ancak halkın önünde açıklayabileceğini bildirip ailesini yanına alarak Mekke’ye gitti (680). Kûfeliler bu durumu öğrenince, kendisine, biat edeceklerini bildirirler. Hüseyin, durumu öğrenmek üzere amcasının oğlu Müslim’i Kûfe’ye gönderdi. Anlaşıldığına göre Kûfelilerden 12.000 (ya da 18.000) kişi, Hüseyin’e biat edeceklerdi. Yezit, durumu haber alınca, Müslim’i öldürttü. Bu arada Hüseyin, kendisine yapılan tüm uyarıları dinlemeyerek, ailesiyle birlikte Kûfe’ye hareket etti. Yolda Müslim’in öldürüldüğü haberini aldı. Halkın da eski düşüncesinden vazgeçtiğini öğrendi. Bunun üzerine dönmeye karar verdi. Ancak, yanında bulunan, Müslim’in öç almak ve çarpışma düşüncesinde olan kardeşleri dönmek istemediler. Bu durum karşısında Hüseyin, yanında bulunanları hareketlerinde serbest bıraktı. Büyük çoğunluk, Hüseyin’den ayrıldı. Yanında, ailesi ve pek az kişi kaldı. Hüseyin, yanındaki bir avuç insanla yoluna devam etti.

Konu ile ilgili aramalar: Kerbela Olayı Nedir Kerbela Olayı ödev ara Kerbela Olayı kelime anlamı Kerbela Olayı sözlükte ara Kerbela Olayı ansiklopedi bilgi bankası ara Kerbela Olayı ne demek Kerbela Olayı neye denir

Kerbela Olayı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver