Keratokonus Belirtileri, Keratokonus Göz Hastalığı, Keratokonus Göz Sağlığı Sorunu

keratokonus hastaları, keratokonus hastalığı, keratokonus hastalığı nedir, keratokonus hastalığının görüşleri

Keratokonus nedir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Görme işlevinin bozulmasına neden olan göz hastalığı keratokonus, özellikle erken yaşta kendini gösteriyor. Genetik ve çevresel nedenlerden ortaya çıkan keratokonus, erken teşhis edilmediği zaman ciddi sorunlara yol açıyor. Keratokonus toz ve alerjinin yoğun olduğu sıcak ülkelerde çok yaygın.

 

 

Keratokonus Nedir?

 

Keratokonus hastalığı korneanın öne doğru sivrilmesi sonucu ortaya çıkan bir göz sorunudur. Görme işlevini sağlayan korneanın sivrilmesi sonucu ortaya çıkan bu hastalık erken teşhis edilmediği zaman kornea naklini gerektirebilir. Genç kişilerin daha sık başına gelen bu sorun özellikle 15-30 yaş arasını tehdit ediyor. Altunizade Hastanesi Op. Dr. Methiye Önder, “Hastalığın oluşmasında hem genetik hem de çevresel faktörler rol oynuyor. En önemli çevresel faktör ise gözü kaşıyıp ovuşturmak yoluyla korneaya zarar vermek” dedi.

Keratokonus çoğu zaman miyop ve astigmatla karıştırılmaktadır. Keratokonus hastalığı belirtileri arasında olan kaşıntı isteği sonucu kişinin gözlerini kaşıması korneanın zedelenmesine neden olur. Bu durumda dokunun incelmesine ve erimesine yol açar. Miyop ve astigmat hastalığı ile karıştırılması da tedavinin gecikmesine neden olduğu için hastalık ileri safhalara kadar ilerler.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver