Kepçe Kulak Ameliyatı, Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır, Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı

kepçe kulak estetiği, kepçe kulak estetiği ne zaman yapılmalı, kepçe kulak estetiği yapılışı, kepçe kulak estetik ameliyatı

Kepçe kulak estetiği nasıl yapılır?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Yüz estetiğinde büyük öneme sahip olan kulak, aynı zamanda sesleri duymamızı da sağlamaktadır. Kulakta meydana gelen şekil bozukluğu sadece estetik güzellik olarak değil, sağlık açısından da büyük bir sorun sayılmaktadır. Kepçe kulak diye isimlendirilen şekil bozukluğu sorunu, birçok insanda işitme kaybına da neden olmaktadır.

 

Aynı zamanda yelken kulak olarak da tabir edilen kepçe kulak sorununun ortaya çıkma sebebi ise, kulak kıkırdağının zayıf olmasıdır. Çünkü kulak kıkırdağının zayıflığından dolayı kulak kıvrımı olması gerektiği gibi olmayarak, öne yada yana doğru açılmaktadır. Bu sorun çocukluk döneminde büyük sıkıntılar yaşanmasına neden olur. Okul çağındaki çocukların arkadaşları eğlence amaçlı kepçe kulak sorunu olan çocukla dalga geçtikleri için, ağır psikolojik travmalar meydana gelebilir. Ama artık teknolojinin daha da ilerlemesi nedeniyle, bu sorunda kepçe kulak estetiği sayesinde kolayca ortadan kaldırılıyor.

 

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

 

Yetişkin insanların kepçe kulak ameliyatı lokal anestezi altında yapılırken, çocuklarda genel anestezi uygulanmaktadır. Kepçe kulak operasyonu yaklaşık bir saat sürmektedir. Kulağın arka kısmından kesi yapılarak kıkırdak normal kıvrıma getirilir ve dikilir. Kıkırdak üzerindeki açının daralmasıyla kulak normal düzenine gelmiş olur. Kıkırdağın tekrar açılması da önlenerek kesi dikilir ve kulak kalıba alınır.

Kulak estetiği ameliyatının bir gün sonrası bandajlar açılır. Bandajlar alındıktan sonra hasta banyo yapabilir. Ayrıca kulak kıkırdağının yeni açısının sertleşmesi için, bant takılmalıdır. Yaklaşık 15 gün boyunca hastaya bant takılması önerilir. Kepçe kulak operasyon sonrası meydana gelen ödem ve morluklar bir hafta içinde geçer.

 

Kepçe kulak estetiği ne zama yapılmalıdır?


Kepçe kulak sorunu yaşayanların çocukluk döneminde bu sorundan kurtulmaları en doğru zamandır. İleride işitme kaybına da yol açacağı düşünülerek ve ayrıca psikolojik sorunlarında önlenmesi için 6 yaşından sonra kepçe kulak estetiği önerilir. Kepçe kulak oluşumu 5-6 yaşına kadar tamamlanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver