Kendine Güveni Arttırmanın Yolları [Beyninizi Programlayın]


İnternet ve akıllı telefon gibi modern kolaylıklar  hatırlayabileceğimizden daha fazla bilgiye erişmemize imkan tanıyorlar.  Problem ise hangi bilginin önemli olduğunu ayırt etme konusunda sıkça başarısız olmamızdır. Böylece çok daha az önemli bilgiler beynimizde kendine yer buluyorlar. Bunun sonucu olarak cihazlarımıza ve diğer kolaylık sağlayan modern nesnelere aşırı bağımlı oluyoruz.  İşte burada bu zinciri kırma  ve kendimize olan güveni arttırmadan bahsedeceğim.

Bizler tüm problematik şekillerde düşünürüz.  Zor bir hedefi başarmayı ve başarının bize hissettiklerini sevmemize rağmen, bize bu işe başlamama seçeneği sunulursa sıklıkla kabul ederiz. Kendi  çalışmalarımızın karşılığında meyve alabilme imkanımız varken, biri bize meyve teklif ettiğinde asla reddedemeyiz. Problem Daniel Wegner’in de deyimiyle bir çeşit geçişli bellektir. Bunun anlamı beynimizin bilgileri kendi içinde tutmak yerine, akıllı telefon, internet ya da başka bir kişiye referans vererek sadece bu referansı saklamasıdır. Mesela geçişli bellekte bulunan bir telefon numarasına ihtiyacınız olduğunda, beyninizde bu telefon numarası kayıtlı değildir, sadece bu telefon numarasının iPhone telefon rehberinde kayıtlı olduğunun bilgisi vardır. Yani telefon numarasını hatırlamanız zor, fakat onu nerede bulacağınızı biliyorsunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu bellek sistemi günlük hayatta hatırlamak istediğiniz önemsiz bilgiler için çok faydalıdır. Ben geçişli belleğin (transactive memory) kötü olduğunu söylemiyorum, çok büyük miktarda bilgiye ulaşmak için mükemmel bir araçtır. Fakat geçişli bellek son derece cazip olduğu için , bizler  çok önemli bilgilerimizi depolamak için de çoğunlukla onu kullanmaya başlıyoruz. Bunun sonucu olarak bir kaç saniyede hatırlayabileceğimiz bir şeyin cevabını bulabilmek için telefonu kontrol etmek, bir arkadaşı aramak veya internette araştırma yapmak zorunda kalıyoruz. Anlayacağınız bu kadar çok kolaylık beni, sizi ve herkesi tembel bir idiot yapar. Beyinlerimizi yeniden programlayarak işin kolayına kaçmamayı öğrenmek aslında oldukça kolay. Tek yapmanız gereken neyin önemli olduğunu bilmek ve bunu kafamızın içinde saklamaktır. Böylece kendimize olan güvenimizi de artırmış olacağız. Bunu başarmanız için ihtiyacınız olan şey aşağıda anlatılmaktadır.

Arkadaşlarınızdan aktif bir şekilde öğrenin

Arkadaşlarınızdan yardım istediğiniz zaman, ondan bu işi sizin yerinize yapmasından ziyade, size bu işin nasıl yapılacağını öğretmesini isteyin. Mesela mobilyaları onarmak konusunda çok kötü olabilirsiniz. Doğal olarak bir arkadaşınızı yardım etmesi için çağıracaksınız. Normalde bu senaryo içinde, siz ondan yapamadığınız en zor kısımları onun yapmasını isteyeceksiniz ve siz de getir götür işlerinde yardımcı olmaya çalışacaksınız. Böylece arkadaşınız sahip olduğu yeteneğe sahip olmaya devam edecek ve siz de yerinizde saymaya devam edeceksiniz. Şimdilik bu mobilyayı onarma işini bir şekilde hallettiniz, fakat bir dahaki sefere arkadaşınız meşgul olduğunda başınız ağrıyacaktır.

Eğer gitar öğrenmek istiyorsanız ve bir arkaşanız bu işte iyiyse, siz acemice çalarken ondan gelip şov yapmasını istemezsiniz.  Aynı durum aslında mobilya onarma gibi yeteneklerde de geçerlidir.  İnsanlardan size yardım etmesini istediğinizde biraz dikkatle izleyin ve bu işi nasıl başardıklarını açıklamalarını isteyin. Arkadaşlarınızın tam bir öküz veya akıllı biri olması farketmez, hepsinden öğrenebileceğiniz bazı kabiliyetler vardır. İşi birlikte yapmak oldukça  eğlencelidir, fakat işi öğrendiğinizde arkadaşınız yardım etmek için müsait olmadığı zaman bile bu işi yapabileceksiniz.

Hızlı arama listenizdeki numaraları ezberleyin

 

Neden mi? Çünkü bu numaraları her gün kullandığınız için, sık sık hatırlama imkanınız olacak. Akıllı telefonlarınız size eğlenceli bir dokunmatik tümör gibi yapışmış olabilir, fakat onları yanınızda ömür boyu taşıyamazsınız. Telefonunuzun çalışmadığı zamanlarda da birini aramanız gerekecek. Telefonunuz arabada kaldığında veya onarım için servise verdiğinizde de birilerini aramak zorunda kalacaksınız. Eğer bu numaralar çok önemliyse, o halde bunları hatırlamak için zaman ayırmalısınız. Böylece her zaman teknolojiye güvenmek zorunda kalmazsınız.

GPS kullanmaktan vazgeçin

Araba kullanırken veya caddede yürürken GPS kullanarak yönünüzü bulmak yerine gittiğiniz yollara ve caddelere bakıp öğrenmeye ve ezberlemeye çalışın.  Sadece ihtiyaç duyduğunu zaman cep telefonunuzdan açıp nerede olduğunuza bakın, fakat GPS’i açmayın, aksi halde gittiğiniz yerleri öğrenemezsiniz. Bunu sürekli becerebilirseniz, hafızanız da bu praktislerin ardından güçlenecektir. En güzeli de bir dahaki sefere aynı yere giderken teknolojiye bağımlı kalmak veya birine sormak zorunda kalmayacaksınız. Tabiki her zaman için Google Haritasına güvenebilir ve gitmek istediğiniz hedefe nasıl gideceğinizi hesaplayabilirsiniz, fakat Google Haritasına bakmak zorunlu bir gereklilik olmak yerine bir opsiyon olduğu zaman hayat daha güzeldir.

Hatırlamak için yazın

Faydalı bilgilerle karşılaştığınız zaman, onları bir kağıda yazın. Neden mi? Fiziksel yazma hareketi, sizin öğrenme kabiliyetinizi geliştirir, fakat en önemli tarafı da bir şeyi yazıyorsanız o şeyin önemli olduğunu beyninize bildiriyorsunuz demektir. Böylece geçişli bellek oluşturmak yerine, istediğiniz her zaman hatırlayıp kullanabileceğiniz gerçek bir hafıza yaratıyorsunuz. Amacımız önemli bilgileri ayırt etmek ve bunları ihtiyacımız olduğu her zaman anında hatırlayabilmek için kafamızın içinde tutmaktır. Eğer bilgiler önemsizse, geçişli bellek kullanımı uygundur, fakat bilgiler önemliyse onları kalıcı belleğinizde saklamak için beyninizde bir oda açmaya değer.

Sonuç olarak, iş dönüp dolaşıp sizin çevrenizde olup bitenlere dikkat etmenize ve bilgi edinmenize geliyor. Çevrenizde olup bitenlere aldırmamak ve onları geçişli belleğinizle ilişkilendirmek kolaydır, fakat yukarda anlatılan bu üç yöntem ile bu sorunu aşabilirsiniz. Her ne kadar istediğiniz tüm bilgiler hafızanızda tutamasanız da, aradaki farkı anlayabilir ve ona göre haraket edebilirsiniz. Bunu başardığınızda, kendinizi gerçekten kendinden emin biri olarak görebilirsiniz.

EnBasit.Com Editörü:

Serdar Aktaş

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver