Kemoterapi Saç Döker Mi, Kemoterapi Saç Dökülmesi, Kemoterapi Saçları Döküyor

kemoterapi saçları döküyor mu, kemoterapi ve saç dökülmesi, kemoterapinin etkileri, kemoterapinin yan etkileri

Kemoterapi saçları döker mi?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Çağımızın korkutan amansız hastalığı olarak adından söz ettiren kanser, çağla birlikte büyümeye ve daha çok kişinin hayatını elinden almaya devam etsede, biliminsanlarının kanseri yenmek için verdiği çaba da her geçen gün artmaktadır. Kanserli hücrelerin vücuttan cerrahi operasyonlar ile alınmasının ardından hastalara uygulanan kemopterapi yönteminin saçı döktüğüne dair söylentiler de baş gösterir. Peki gerçekten kemoterapi saçları döküyor mu?

 

Biliminsaları bu amansız hastalığa yakalanmamak için doğru ve düzenli beslenilmesi gerektiğini üstüne basa basa anlatmaya çalışsalar da, gerek yaşam tarzından gerekse de yeterli önlemin alınmamasından dolayı kanserden korunmak pek mümkün olmuyor. Bu nedenle kansere yakalananların sayısında giderek artış gözleniyor.

Tıp dünyasında yaşanan olumlu gelişmeler kanseri yenmeye yönelik yöntemlerin artmasını sağlıyor. Kemoterapide kanseri yenmenin çeşitli yöntemlerinden biridir. Kanser hastalarına uygulanan kemoterapi her hastada farklı yan etkiler yaratmaktadır. Ne yazık ki bu yöntemlerden biri de hepimizin merak ettiği saç dökülmesidir. Zor ve uzun bir süre uygulanan kemoterapi saçları dökmekte ve hastalarda psikolojik sorunların yaşanmasına sebep olmaktadır. Ancak kanserden kurtulmak için bu yönteminde uygulanması şarttır.

Kanser çeşidine göre uygulanan kemoterapi saçları döküyor; ancak kemoterapi sonrası kaybedilen saçlar hızlı bir şekilde geri çıktığı için bu durumun çok fazla kafaya takılmaması gerekir. Önemli olan tedavinin başarılı geçmesi ve kanser illetinden kurtulmaktır. Tedaviden yüksek başarı sağlamak için stres ve sıkıntıdan uzak durmalı, moralinizi olabildiğince yüksek tutmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver