Kemençe Nedir Nasıl Çalınır Hakkında Bilgi

Kemençe Nedir Nasıl Çalınır

Kemençe anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kemençe Nedir, Kemençe Ne Anlama Gelir, Kemençe Ne Demektir, Kemençe Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kemençe ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kemençe Anlamı

Kemençe Nedir Nasıl Çalınır

Yayla, diz üzerinde çalınan, kemana benzer, üç telli bir çalgı. Kökeni Orta Asya’dır. Türkiye’de farklı türlerde kemençeler vardır. Klâsik kemençe, büyük bir virtüöz olan Tamburî Cemil Beyin elinde ince saza girmiş ve günümüzdeki klâsik Türk müziği topluluklarının vaz geçilmez üç çalgısından (ney ve tamburla birlikte) biri olmuştur.

Klâsik kemençenin gövdesi yarım armuda benzediği için bu çalgıya “armudî kemençe” de denir. Üç tellidir. Çoğunda eskiden olduğu gibi bağırsaktan yapılma teller kullanılır. Teknesinin altındaki kuyruk takozu sol dize, 12-15 cm uzunluktadır. Burguları göğüse dayanarak, telleri parmak uçlarıyla basmak yerine tırnaklarla yandan hafifçe itilerek çalınır. Akordu yegahrastneva (la-re-la) biçiminde düzenlenir. Ses alanı çalanın ustalığına bağlı olarak iki buçuk oktavı geçebilir. Beşli aralıklarla akort edilir. Önce bir dörtlü olmaması teknik olanakları azaltır. Bu yüzden deneme amacıyla dört telli kemençeler de yapılmıştır.

Kemençenin yayı abanoz ya da gül ağacındandır. Yay 60 cm’dir. Kılların uzunluğu 46 cm’dir. Son zamanlarda yaptırılan beş büyük kemençeyle çok sesli Türk müziği çalınmaktadır. Türkiye’deki ünlü klâsik kemençe sanatçıları arasında Tamburî Cemil Bey, Sotiri, Aleko Bocanos, Paraşko Leondaridis, Ruşen Kam, Fahire Fersan, Halûk Recai, Cüneyt Orhon, Ekrem Erdoğdu sayılabilir.

Konu ile ilgili aramalar: Kemençe Nedir Kemençe ödev ara Kemençe kelime anlamı Kemençe sözlükte ara Kemençe ansiklopedi bilgi bankası ara Kemençe ne demek Kemençe neye denir

Kemençe ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver