Keloğlan’ın Hayatı ve Yaşam Öyküsü Hakkında Bilgi

Konu ile alakalı etiketler: keloğlanın hayatı, keloglan kimdir, keloğlan hayatı, keloglan nereli, keloğlan gercek mi, , keloğlan ın hayatı, keloğlan kaç yaşında, keloğlan yaşıyormu, keloğlan gerçekmi, keloğlan nerelidir, keloglan yasiyor mu, kel oğlanın hayatı, keloğlan gerçekmidir, keloğlan gerçek midir, keloğlaninhayati, keloglanın gerçek hayatı, keloglanın özellikleri, kel olanın hayatı, keloğlan gerçekte kimdir, keloğlan gerçekte varmı, kel oglan nereli, gerçek keloğlan, kel oglan kimdir, keloglan nın hayatı, 

Keloğlan Kimdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Keloğlan Gerçekte Kim?

Keloğlan bir masal kahramanıdır. Başlan*gıçta beceriksizKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında tembel biri gibi gözükürken olayların gelişmesiyle kurnazKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında cesur ve bece*rikli olduğu ortaya çıkar ve sonunda mutlulu*ğa ulaşır. Bu masal kahramanının başından geçen olayları konu edinen masallara da “Keloğlan Masalları” adı verilir.
Keloğlan yalnız Türk masallarında değil Arap ülkeleriKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında İranKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında KafkasyaKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında Orta AsyaKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında Rus ve Batı Avrupa masallarında da karşımı*za çıkar. AdlarıKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında kişilikleriKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında görünüşleri farklı olmakla birlikte bu masal kahramanlarının birbirine benzeyen yanları olduğu görülür. Her ülkenin kendine özgü bir “Keloğlan”ı vardır. Dünya masalları konusunda karşılaş*tırmalı çalışmalar yapan araştırmacılar Keloğ*lan tipinin özellikleri üzerinde de durmuş*lardır.
Türk masallarında KeloğlanKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında yaşlı annesiy*le birlikte yaşayan öksüz ve yoksul bir deli*kanlıdır. Birçok masalda anlatılan şehzadele*reKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında üstün nitelikli kimselere benzemez. Yok*sulluğunu ve kimsesizliğini kurnazlığıKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkındayar*dımseverliği ya da cesaretiyle unutturur. Baş*langıçta miskin miskin oturanKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında annesinin zoruyla istemeye istemeye iş tutanKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında aptallığı ve unutkanlığı yüzünden yaptığı işi eline yüzüne bulaştıran biridir. Beklenmedik bir andaKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında güç durumda kalmış bir insan ya da hayvana yardım ettiği için onlardaki olağanüstü güçle*rin desteği ile talihi döner. Keloğlan’ın yazgısı kıyıcıKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında acımasızKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında haksızlık yapmayı huy edin*miş kimseler karşısında kurnaz ve akıllıca davranışlarıyla da değişebilir. Her iki durum*da da Keloğlan sonuçta varlıklıKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında güçlü bir insan olur ve annesiyle birlikte mutlu bir yaşama kavuşur. Bu yönüyle Keloğlan tipi ve Keloğlan masalları halkın yoksulluktan kur*tulmaKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında varlıklı ve güçlü olmaKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında zulmedenlerden öç alma özlemlerini dile getirmektedir.
Türk masallarının kahramanı olan Keloğ*lan iki ayrı görünüşte karşımıza çıkar. Birinci*si masalın başından sonuna kadar* genellikle değişmeden kalır. VarlıklıKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında güçlü bir insan olduktan sonra da asıl kimliğini korur. Bazı masallarda ise KeloğlanKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında yardım ettiği iyi kalpli bir insanın desteği ile kellikten kurtu*lurKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında saçları çıkar. Bazı kahramanlar da başla*rına işkembe ya da tüyleri ütülenmiş deriden bir takke geçirerek Keloğlan kılığına girerler. Bu yapay kellik ve sahte Keloğlanlık masal boyunca sürer ve olumsuz durumun ortadan kalkıp kahramanın kurtulmasıyla sona erer. Bu ikinci türden Keloğlan tipine “Sahte Keloğlan” da denmektedir. Bunlar çeşitli nedenlerden ötürü gizlenme gereği duyan kimselerdir.
Başına gelenlerKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında davranışları ve sevimliliğiyle Keloğlan tipi toplumda herkesçe bilinir ve sevilir. Keloğlan halk hikâyelerindeKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında Kara*göz ve ortaoyununda da yer alır. Masallardaki kadar olmasa da buralarda da kendini gösterir ve olaylara karışarak etkili olur. Türk halk edebiyatı içinde önemli bir yeri olan Keloğlan masalları birçok araştırmacı tarafından der*lenmiş ve yayımlanmıştır. Bunlardan 18 tane*si Tahir Alangu’nun Keloğlan Masalları (1967) adlı kitabında bulunmaktadır.

Ben bir garip Keloğlanım
Eşeğimin yok palanı
Varım yoğum doğruluktur
Hiç de sevmem ben yalanı.
Kocakarı bir anam varKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında
Birkaç tavuk bir de inekKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında
Her gün konar kel kafamaKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında
Evsiz kalmış birkaç sinek.
Keloğlanım budur özümKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında
Haram malda yoktur gözümKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında
Garip hakkı yiyenlereKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında
Elbet vardır birkaç sözüm
Bir eşeğim varKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bir de sazım

Kendimden başkasına geçmez nazım

Çoktan beri açlıktan kokar ağzım

-Bana bir saray kızı lazım.

Tanınmış bir halk öyküleri kahramanı. Anadolu insanının büyük düşler kurabilenKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında ama en büyük ödülleri de elinin tersiyle itebilenKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında erdemliKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında sağduyuluKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında biraz safKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında biraz romantikKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında fazlasıyla pratik zekâlı temsilcisi.

Ve bir Keloğlan masalı


Keloğlan ve Sihirli Taş
Bir varmışKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bir yokmuş. Allah’ın kulu çokmuş. Çok söylemesi günahmış. Evvel zaman içinde bir Keloğlan varmış. İhtiyar ve yoksul annesiKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bu biricik oğlunu ” KeloğlumKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında keleş oğlum” diye severmiş. Günlerden bir gün Keloğlan annesinden izin
alıp balık tutmaya gitmiş. Belki bir kaç balık yakalarım. Anacığımla pişirirKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında yeriz. Aç karnımızı doyururuz” diye düşünüyormuş. Irmağın kenarına gelip oltasını salmış. Öğleye doğru kocaman bir balık tutmuş. Pulları gümüş gibi parlakKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında gözleri cam gibi aydınlıkKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında güzel mi güzel bir balıkmış bu..
Keloğlan balığın pullarını kazımışKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında karnını yarıp temizlemek istemiş. Bir de ne görsün! Balığın karnı içinde kocaman bir tas durmuyor mu? Keloğlan bir sevinmişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bir sevinmiş ki sormayın. “Hem balığı götürürüm anamaKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkındahem tası” demiş.
Tası su ile doldurup balığı yıkamak istemiş. Birden inanılmayacak bir şey olmuş. Tastan boşalttığı sular altın olarak akıyormuş yere. Keloğlan çok şaşırmış. Bir kaç kere denemişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında hep altın akıyormuş tastan. “BuKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında sihirli bir tas galiba. Hemen anama haber vereyim” demiş. Evlerine koşmuş. Sihirli tasa küpler dolusu suyu doldurup doldurup boşaltmış. Suyu boşalan küplere de altınları biriktirmiş. Artık ülke hükümdarı bile onun yanında fakir sayılırmış..
Keloğlan günler sonra büyük bir saray yaptırıp oraya taşınmış. Kendisine hizmetçiler tutmuş. Sevdiği ve istediği her şeyi alıyorKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında en güzel yemekleri yiyormuş. Sonunda altınlarının çokluğu onu şımartmaya başlamış. Gereksiz masraflaraKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında lüzumsuz harcamalara girişmiş.
“Oğlum bu işin sonu kötü olabilir” diye öğüt vermeye çalışan annesini bile dinlememiş. “Sihirli tas elimdeKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında ne istersem yapabilirim…” diyormuş. Keloğlan’ın böyle kendini beğenmesiKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında şımarması ve hırsa kapılmasıKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında insanların ona duyduğu sevgiyi azaltmış. Herkes “Eski hali bundan daha iyiydi. Gözünü hırs bürüdü Keloğlan’ın” demeye başlamış.
Keloğlan bir gün daha çok altın elde etmek içinsihirli tasını eline alıp ırmağın kenarına gelmiş. “Suyu tükenecek değil yaKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bir saray da buraya yaptırayım. ” demiş. Gurur ve kibirle tasını suya daldırmış. Kıyıda biriken altınlar hırsını artırıyormuş. Daha hızlı daha hızlı daldırmaya başlamış tası. Artık altınlardan başka bir şey düşünmüyormuş. Birden tas elinden kayıp suya düşmüş. Keloğlan onu tutmak için eğilince kendisi de ırmağa yuvarlanmış. Yüzme bilmediği için hızla akan ırmakta nerdeyse boğulacakmış. Binbir güçlükle kenara çıkmış. Kendisi suda çırpınıp dururkenKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkındabiriktirdiği altınları da hırsızlar çalıp götürmüşler.
Artık tası bulmanın da imkanı kalmadığından ağlaya ağlaya annesinin yanına dönmüş. Başına gelenleri anlatmış. Yaşlı kadın:
– Üzülme yavrumKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında demiş. Hay’dan gelen Hû’ya gider. ZatenKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında sen o tası alnının teriKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında elinin emeği ile kazanmamıştın. Üstelik zenginlik seni iyice şımartmıştı. Böylesi daha iyi oldu. Hiç olmazsa kendini başkalarından üstün görme hastalığından kurtulursun.” Keloğlan bu sözlerle teselli bulmuş. Anasına hak vermiş. O günden sonra da Sihirli Tası bir daha hiç anmamış.

KELOĞLAN İLE DEVLER


Bir varmış bir yokmuşKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında eski zamanların birindeKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bir nine ile oğlu varmış. Kafası kel olduğundanKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında herkes o oğlana Keloğlan dermiş.

KeloğlanKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında keyfine çok düşkünmüşKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında sabah erkenden kalkarKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında akşamlara kadar sinek avlarKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında fare kovalarKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında daha güneş batar batmazKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında uyuz kediler gibi ocak başına büzülürmüş. İşKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında güç ne yaparmışKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında ne de severmiş.

Yaşlı annesiKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında oğlunun bu miskinKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bu tembel huyundan çok dertliymiş. Birçok kerelerKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında yahut sayısız defalar uyarmışKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında ama Keloğlan hiç aldırış etmemişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında sineklere avlamayaKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında tavuklara kışalamayaKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında dev gibi fareleri de kovalamaya devam etmiş.

O kadar tembellik ediyormuş kiKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında keçileri ile eşeği bile yaylıma götürmemişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında hayvancıklar açlıktan ölmüş.

Yaşlı annesiKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında artık daha fazla dayanamamışKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında oğlumKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında uşağım dememişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında almış eline kocaman bir sopa düşmüş peşine. Neresine gelirse pat pat vurmuş. NeredeyseKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında Keloğlan’ın kafası kırılmış.

Keloğlan bakmış ki anasının dayaktan vazgeçeceği yokKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında acımadan öldürecekKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında canlı canlı da mezara gömecek. Ardına bile dönüp bakmadan kaçıp gitmiş.

Çok para kazanmadan eve dönmeyecekmiş.

Az gitmişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında uz gitmişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında gide gide bir kasabaya inmiş.

Karnı da çok ama çok acıkmış. Parası da ya azmış yahut hiç yokmuş. Bir kocakarının evine varmışKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında kapısını vurmuşKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında ekmek istemişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında yemiş…

İş aramışKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bulamamışKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bir güzel de paylanmış. Geri dönmemeye pek kararlıymış yaKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında ne olur ne olmazKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında dağlardaKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkındaormanlarda lazım olur diye düşünmüş. Bir demirci dükkanına varıpKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında kendine demir bir kılıç yaptırmış. Takmamış belineKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında almış eline.

O kadar çok yol gitmiş kiKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında kaç köyKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında kaç kasaba geçtiğini unutmuş.

Çok sessiz ve karanlık bir gecedeKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bir derin vadiye inmiş. Eli kınılıcında gözü sesteymiş.

Bir gürültü ile irkilmiş. Kulak kabartmışKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında çok korkmuş. Bu sesleri daha önce hiç duymamış.

İnmiş daha da aşağılaraKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkındagördüğü manzaraKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında az kalsın aklını başından alacakmış. Birçok devKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bir arabadaymış. Durmadan konuşuyorlarmış.

Meğer devler düğün yemeği pişirirmiş. Kocaman kocaman ocakları varmış. Ev büyüklüğündeki kazanların biri indirilip biri bindiriliyormuş.

O kadar meraklanmış ki KeloğlanKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında daha yakından görmek için birkaç adım yürümüş. Her nasılsa devin birisi kendisini görmüş. Demir kılıç yaptırdığına çok sevinmiş. Ama bu kadar dev ile nasıl baş edeceğini düşündükçeKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan HakkındaüzülmüşKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında korkmuş. Korkmakla olmuyormuşKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında yiğitliği tutmuş.

Kendisine bakınıp duran devKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında çok neşeli bir kahkaha patlatmışKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bütün dağları dalgalandırmış. Arkadaşlarına dönmüşKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında şöyle seslenmişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “BuldukKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bulduk.”

Bir devKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “Ne buldun” diye sormuş. 

Keloğlanı gören devKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında ağzından salyalar akıta akıtaKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “Bir insan” demişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “bir insan.”

Başka bir devKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında pek iştahlı imiş. “Çoktandır insan eti yememiştik. Ayağımıza kadar geldi.

Hep birlikte bir “hey” çekmişlerKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında Keloğlanı yemeğe karar vermişler.

KeloğlanKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bakmış ki durum ciddi. Kaçsa nereye kaçacak? Dövüşmeye kalkışsa beceremeyecek. “Şunları hele bir korkutayım” diye düşünmüş ve gayet sert bir sesle haykırmış: “Yüreğiniz varsa topunuz birden gelin!”

DevlerKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında yedi dağı titreten bir kahkaha atmış. “Acaba şu zavallı çocuk neyine güveniyor” diyen bir devKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan HakkındaKeloğlan’ın yanına çıkmışKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında demir kılıcı görünce irkilmişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında arkadaşlarına seslenmiş: “Hey dikkatli olunKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında Miron Padişahı’nın büyülü kılıcına benzeyen bir kılıcı var.”

Bu sözler üzerine Keloğlan bayağı sevinmişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında hem de yalancı pehlivanlar gibi şov yapmayaKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında el kol sallamaya başlamış.

Bir şeyler daha söylemiş: “Benden hatırlatması devlerKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında acırım sizeKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında yazık olur hepinize.”

Devlerden biri biraz alaycı bir dilleKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “Çok kabadayılık yapıyorsun yavru insan. Eni konu bir kılıcın var” demiş.

Keloğlan kılıcını havaya kaldırıp konuşmuş: “Şimdi kılıcımı iki kez sallarsamKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında hepiniz ölürsünüz. Çünkü zehir saçar.”

Çok korkmuş devler. Birkaç adım geri çekilmişler. Birkaç tanesi kaçıp gitmişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında birkaç tanesi korkusundan yerlere yığılmış.

Bakmış ki söylediği her söz devler üzerinde büyük etkiler yapıyorKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında şöyle demiş Keloğlan:

“KorkmayınKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında korkmayın! Eğer dediğimi yaparsanız kılıcımı sallamam.”

Bir devKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “Emriniz olur keloğlan. Hemen söyle ne istediğini. Yapmaya hazırız. Bize dokunma yeter ki. Ne olursunKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkındayiğit delikanlı!

O kadar çok şişinmiş ki KeloğlanKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında aç karnını bastıra bastıra emir vermiş devlere: “En güzel yemeklerinizden bana güzel bir sofra hazırlayın bakalım. HadiKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında durmayın daha öyle karşımda pısırık pısırık. Sallarsam kılıcıKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkındasonunuz olur çok acı.”

Sevinmiş devlerKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bir de takla atmışlar kocaman kocaman gövdeleriyle. Titrek titrek konuşmuşlar.

“Aman KeloğlanKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında kılıcı zehirli yiğit oğlanKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında dokunma bizeKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında hemen sofranı hazırlıyoruz” demişler.

Göz açıp yummaya kalmadan mükellef bir sofra kurulmuş. Karnı çok aç olan keloğlanKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında sofradaki yemeklerin tümünü yemiş. Biraz da yanına almış öteberilerden. Kalkmış yoluna giderken devlerden biri şöyle demiş: “Ey yiğitKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında seninle bir pazarlık yapalım mı?”

“Ne pazarlığı” diye sormuş Keloğlan.

“Şu kılıcını bize satar mısın” demiş dev.

Keloğlan ağırdan almışKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında işi iyice kıymete bindirmiş. “Hoppala… Oldu mu ya şimdi? Siz taşıyamazsınız ki onu.”

“Niçin taşıyamayız ki kılıcı? Biz çok güçlüyüz” diyen bir deve şu karşılığı vermiş:

“Üstelik o kadar pahalıdır ki buKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında paranız yetmez.”

Yaşlı devKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “İki küp altına ne dersin Keloğlan” diye sormuş.

Bu öneri çok hoşuna gitmiş Keloğlan’ın. “Nerede altınlar” diye sormuş. 

Çok memnun kalan yaşlı dev:

“Biraz ötedeKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında Çengir Vadisi’nin düzlük yerinde” diye tarif etmişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bir yakut sandık var. Altınlar o sandığın içinde. Bize yasak oralara yaklaşmak. Ama senin için bir sakıncası yok. Git ve al!”

Buna aklı yatmış Keloğlan’ınKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında şöyle karşılık vermiş:

“Kılıcın ağırlığını azalttım. Özel bir duası varKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında onu okudum. Fakat zehir saçmasını engellemedim. Kılıcı şuraya bırakıyorum. Ben buradan tamamen uzaklaşıncaya kadar sakın dokunmayın. ÇünküKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında kokumu alır almaz zehir kusarKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkındabenden hatırlatması.”

Devler korkuyla karışık bir duyguylaKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “Hay hay emriniz olur KeloğlanKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında hele yürü git sen” demişler.

Kılıcı yere bırakan Keloğlan el sallayarak çekip gitmiş.

Çengir Vadisi’ne varan KeloğlanKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında yakut sandığı bulmuş. Hemen omzuna alıp yola girmiş. Keyfinden de türkü söylermiş.

Biz bakalım devlerin haline.

Bir zaman sonraKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında kılıcı yerden almışlarKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bir de bakmışlar ki ne zehir saçıyor ne de kesiyor.

Kandırıldıklarını anlayan devlerKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bunu hazmedememiş. Bir insan yavrusunun oyununa gelmenin hırsıyla çileden çıkmışlar. Aralarından üç deve görev vermişler. Tutup Keloğlanı getirmelerini istemişler.

Büyük bir intikam duygusu ile Keloğlan’ın peşine düşen devlerKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında gitmişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında gitmişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında ama onu bulamamışlar. Yine devam etmişlerKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında ama biri uçurumdan yuvarlanmışKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında biri yorgunluktan düşüp ölmüş. Üçüncüsü ise tek başına aramayı sürdürmüş.

Keloğlan hâlâ gidermiş. Islığını da hiç kesmezmiş. Bir ormanlıktan geçerkenKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bir tilki ile karşılaşmışlar. İkisi de birbirini çok sevmiş. SelamlaşmışKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında oturup iki laf etmişler.

Tam bu sırada oturdukları yer titremeye başlamış.

“Eyvah” demiş tilki “neler oluyor?”

HemenKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında durumu anlamış Keloğlan:

“Korkacak bir şey yokKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bir dev bize doğru geliyor.”

Fakat böyle derken tilkiye güvenirmiş Keloğlan. Yoksa korkudan az kalsın düşüp bayılacakmış.

Yer sarsılmayaKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında havada toz bulutları belirmeyeKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında ağaçlar da sallanmaya başlamış. Dev giderek yaklaşıyormuş. Keloğlan’ın yüzü gözü sararmış. TilkiKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında acımış arkadaşına. Biraz önceKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında erkeklik havaları atmasına zaten inanmamışmış. Moral vermek istemiş:

“Buraların kıralı benim KeloğlanKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında dev tek başına değil ordusuyla gelse para etmez.”

Keloğlan sevinç içinde ellerini çırpmışKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında tilkiyi kulaklarından tutup sevmiş.

Tilki hesapsız yardım eder mi?

Devin sıcak nefesi alev alev yüzlerini yalamaya başlamış amaKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında hâlâ tilkide bir hareket yokmuş.

Keloğlan titremeye başlamış. “Etme tilki kardeş” demişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “kurbanın olayımKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında kurtar beni şu devin elinden.”

“Ben seni kurtaracağım amaKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında sen de bana bir konuda yardımcı olacaksın. AnlaştıkKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında değil mi” demiş tilki.

Hiçbir şey düşünemiyormuş Keloğlan.

“O iş o kolayKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında hadi artık ne yapacaksan yap” diye yalvarmış.

TilkiKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında havalara bakmışKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında etrafı dikizlemiş ve öyle bir ulumuş ki yer gök inlemiş. Bir anda yüzlerce tilki etrafına toplanmış.

Bu kadar tilkiyi birarada gören devKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında korkusundan olduğu yere yıkılıp ölmüş.

TilkiKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında yeniden ulumuşKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında yüzlerce tilki kaybolmuş.

Keloğlanı bir düşünce almışKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “acaba tilki yakut sandığı ister miymiş?”

Tilki sitem etmişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “Hâlâ ne istediğimi sormayacak mısın Keloğlan kardeş?”

Mahçup olan Keloğlan kuşkulu kuşkulu karşılık vermişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “Sıkıntıdan hep unuttumKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında buyur seni dinliyorum.”

Tilki anlatmış meramını:

“Şu ileride bir ev ar. Bu evin avlusunda öyle güzel bir tavuk gördüm ki hâlâ unutamıyorum. Bembeyaz başıKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında altın gibi tüyleri var. Parıl parıl parlıyor. Kırmızı gagalarıyla rüyalarıma giriyor. Kaç defadır denedimKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında yakalayamadım. Kırk günden beri ortalıkta göremiyorum. Ne yap yapKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkındabu tavuğu bana getir!”

Tilkinin isteğinin yakut sandık olmamasına çok sevinmiş Keloğlan. “İstediğin buysa olmuş bil” demiş hemen gitmiş.

Araya soraKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkındatavuğun sahibini bulmuş Keloğlan. Selam vermiş. Yakut sandığı yere bırakmış.

Tavuğun sahibi sormuşKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “Nereden gelip nereye gidersin Keloğlan?”

“Uzaklardan gelip uzaklara gidiyorum” diye cevap vermiş Keloğlan.

Az sonraKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında çok güzel bir kızınKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında elindeki ayran tası ile geldiğini görmüş. ÇarpılmışKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında başı dönmüş. Bakakalmış kıza.

Ayranı başına dikmişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında üstüne başına dökmüş. “Hah” demişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “Ben aradığımı bumdumKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında altın küpü ve şu güzel kız. Daha ne isterim ki” diye düşünmüşKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında tavuğusöylemeyi unutmuş.

Ev sahipleri “Bu sandığın içinde ne var” diye sormuş. Keloğlan “altın var” diye yanıtlamış.

Adamın gözleri fal taşı gibi açılmışKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bakışları sandıkta kalmış. Mutlaka sahip olmak istemiş.

Keloğlan’ın aklı fikri kızdaymış.

Tilki bekleye bekleye ağaç olmuşKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında sinirinden ulumuş.

Bunu işiten tavuğun sahibi “avucunu yala” diye söylenmiş.

“Aaaa… vay be” demiş Keloğlan.

“Ne var” diye sormuş adam. “Ne öyle ayKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında vay deyip durdun?”

“Bir ses duydum” demiş KeloğlanKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “tilki sesiydi galiba.”

Asıl niyetini gizlemiş.

Adamın sesi sertleşmiş: “Bıktım usandım bu pis düşmandan. Akşam sabah vurmak için bekliyorumKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bir türlü denk getiremiyorum…” 

“TavuğunKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında horozun çok mu” demiş keloğlan.

“Hiçbiri umurumda değil” diye konuşmuş adamKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında yalnız beyaz başlıKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında kırmızı gagalıKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında altın tüylü bir tavuğum var ki. Tilkinin yüzünden kümeste ölecek. Görsen hele bir KeloğlanKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında dünyada bu kadar güzel tavuk yoktur.”

“Sat bana” diyen Keloğlan’a şöyle demiş adam:

“Olur ama pazarlıksız yumurta bile satılmaz.”

KeloğlanKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “ne istersin” demiş. Adam “sandıkla değişelim” demiş.

KeloğlanKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “Çocuk mu kandırıyorsun? Hiçbir sandık altın bir tavuğa verilir mi be adam?”

AdamKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “Sen özelliklerini biliyor musun tavuğumun? Ezbere konuşma” demiş.

Meraklanmış Keloğlan: “Sahi miKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında ne özellikleri varmış tavuğunuzun?”

“Çok güzel gıdaklar” diye cevap vermiş adam.

“Bir kahkaha atmış Keloğlan. “Gıdaklamayan tavuk mu olur?”

AdamKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “İyi ama benimki güzel gıdaklama yarışmalarında hep birinci gelirKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında çok para kazandım…”

“Bak sen sahiden pek hünerliymiş. Bir gıdaklasın da göreyim” demiş Keloğlan.

Adam başını sallamış: “Şimdi olmaz.”

KeloğlanKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “Neden olmazmış” demiş.

AdamKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “tilki pusuda bekliyorKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında duymadın mı” diye yanıtlamış.

“DoğruKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında peki zaten kümesten çıkaramıyorsunKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında sat gitsin baha uygun bir fiyata” diye yeniden üstelemiş Keloğlan.

Adam bu fikre bayılmışKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “öyle ya” demiş içinden “kümeste ölüp gidecek.”

Çetin bir pazarlık yapmışlar. 

İki kese altına anlaşmışlar.

Tavukla birlikte sandığını da alıp yola koyulan KeloğlanKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında gidip tilkiyi bulmuşKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında tavuğu teslim etmiş.

Çok teşekkür eden tilkiKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında sevinçli sevinçli ormanlara doğru giderken Keloğlan da yakut sandığı omzunda köyün yolunu tutmuş.

Keloğlan’ın bir sandık dolusu altınla geldiğini gören yaşlı anasıKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında çok memnun olmuşKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında kucaklayıp bağrına basmış. Bir sürü de dualar etmiş.

Keloğlan sandığı eve bırakmış. Anasına demiş kiKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “Ne istersin anaKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında söyle de ineyim pazara.”

Birkaç yiyecek almasını söylemiş anası Keloğlan’a. O da inmiş pazara. Doldurmuş çuvalları erzakla yüklemiş eşeğine.

Bütün köylüler şaşırmış bu işe. Artık herkes kızını vermek için sıraya girmiş.

Anası da çok sevinmiş ama KeloğlanKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “Beni dün fakirken hor görenlerin kızını almayacağım anaKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında benim gönlümKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkındakırmızı gagalıKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında beyaz başlıKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında altın tüylü tavuğun sahibinin kızında tez hemen istemeye git.”

AnasıKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında giyinmişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında kuşanmışKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında araya sora kızın babasını bulmuş. “Keloğlan’ın anasıyımKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında kızını istemeye geldim” demiş.

Adam kızının böyle zengin birisi tarafından istenmesine öyle sevinmiş kiKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında hiç naz etmemişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında vermiş.”

Hemen süslemişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında allamış pullamışKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında katmış kızını yaşlı kadının yanına.

Bütün köyde herkese parmak ısırtan bir düğünle dünya evine girmiş Keloğlan.

Çok mutlu bir ömür sürmüş karısı ve anasıyla.

(En Güzel Keloğlan MasallarıKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında Emel İpekKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında Papatya Yayınları)
KELOĞLAN İLE SİNCAP DOSTU

Bir zamanlar bir köyde bir kadın ile oğlu Keloğlan yaşarmış. FakirliktenKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında açlıktan perişan durumdalarmış. Bazen evde yiyecek hiçbir şey bulunmazKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında oğul Keloğlan sepeti alır eline düşermiş ormanın içine. Biraz mantar toplar getirirmiş anasına pişirmesi için.
O gün yine sıkıntılı bir günmüş. Hava sisli ve yağmurluymuş. Keloğlan yine ormana gitmiş. Başlamış mantar toplamaya. Biraz da kendi yemiş. Sonra dinlenmek için oturmuş koca bir ağacın altına.
Başını kaldırınca bir sincap görmüşKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında öylece oturup duruyormuş. Keloğlanı görünce birden daldan inmiş sincap ve ağlamaya başlamış. Kucağına almış keloğlan sincabıKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında öpmüşKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında sevmiş sakinleştirmeye çalışmış. “AaaahKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında ah” demiş sincapKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “Senin gibi bir arkadaş bulamadım şimdiye kadar.”
Kendisi de dertlenen Keloğlan fakirliğini anlatmış sincaba. Çok acımış sincap onun halineKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “gel sana bir iyilik yapayım” demiş.
Saatlerce yürümüşler ve sonuçta orman bitmiş uzakta kayalıklar görünmüş. SincapKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “Oraya gitKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında seni keklikler karşılayacak sana üç soru soracaklar doğru bilirsen ne kazanacağını görürsün” demiş.
Gerçekten de Keloğlanı keklikler karşılamış. Kraliçe keklik “sana üç sorumuz varKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bilirsen iki küp altın alacaksın” diye konuşmuş.
“Sorun” demiş Keloğlan. Bir kiraz ağacını gösteren kraliçe keklik “O ağaçta kaç kiraz var söyle bakalım” diye sormuş.
“Onu bilmeyecek ne varKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında sesin altın tüylerinin sayısı kadar.” Nereden bildiğini sorunca da “say da bak” demiş.
Doğru kabul etmişler bu yanıtı.
İkinci soru “Dünyanın tam ortası neresi” biçimindeymiş. Bunu da “Tam senin ayağını bastığın yer” diye yanıtlamış KeloğlanKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “inanmıyorsan ölç de bak!”
Bu da doğru kabul edilmiş.
Son soruda ise eline iki tane ceviz alan kraliçe “hangisi daha ağır bil bakalım” demiş.
“Suya daha fazla batan ceviz daha ağırdır” diye yanıtlamış Keloğlan.
Bu da doğru kabul edilince iki küp altın verilmiş kendisine.
Koşa koşa evine dönmüş Keloğlan altınları anasına teslim edip hemen sincabı aramaya başlamış. Sincabı bulunca onu yine ağlar bulmuşKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “Ben” demiş sincapKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “Aslında padişahın kızıyım. Fakat bana büyü yapıldı ve bu hale geldim.”
Ona yardımcı olacağını söylemiş Keloğlan. Ancak sincap “Çok zor” demişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında “Kaf Dağı’na gideceksinKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bir ejderhanın olduğu mağaradan zümrüt suyunu alıp getireceksin.”
Kasabadan keskin bir kılıç alan keloğlan Kaf Dağı’na varmış. Mağaranın ağzında bekçilik yapan dev yılanları kılıcıyla kesmeye başlamış. Yılanların çıkardığı sesi duyan ejderha mağaradan çıkıp aşağılara doğru inmeye başlamış. Bunu fırsat bilen Keloğlan mağaraya girip zümrüt suyunu getirdiği şişeye doldurmuş.
Koşarak sincaba dönen Keloğlan’ı sevinçle karşılamış sincapcık. Zümrüt suyunu içer içmez de dünyalar güzeli bir kız olmuş. Birlikte kızın padişah babasının sarayına gitmişler. Padişah da durumu öğrenince bir deve yükü altın armağan etmiş ona. Anası ile ömürlerinin sonuna kadar sıkıntısızKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında mutlu bir yaşam sürdürmüş Keloğlan ile anası da..
KELOĞLAN VE SİHİRLİ TAS 


Bir varmışKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bir yokmuş. Allah’ın kulu çokmuş. Evvel zaman içinde bir Keloğlan varmış. İhtiyar ve yoksul annesiKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkındabu biricik oğlunu “KeloğlumKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkındakeleş oğlum” diye severmiş.
Günlerden bir gün Keloğlan annesinden izin alıp balık tutmaya gitmiş. Belki bir kaç balık yakalarım. Anacığımla pişirirKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında yeriz. Aç karnımızı doyururuz” diye düşünüyormuş.

Irmağın kenarına gelip oltasını salmış. Öğleye doğru kocaman bir balık tutmuş. Pulları gümüş gibi parlakKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında gözleri cam gibi aydınlıkKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında güzel mi güzel bir balıkmış bu…
Keloğlan balığın pullarını kazımışKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında karnını yarıp temizlemek istemiş. Bir de ne görsün! Balığın karnı içinde kocaman bir tas durmuyor mu? Keloğlan bir sevinmişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bir sevinmiş ki sormayın. “Hem balığı götürürüm anamaKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkındahem tası” demiş.

Tası su ile doldurup balığı yıkamak istemiş. Birden inanılmayacak bir şey olmuş. Tastan boşalttığı sular altın olarak akıyormuş yere. Keloğlan çok şaşırmış. Bir kaç kere denemişKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında hep altın akıyormuş tastan. “BuKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında sihirli bir tas galiba. Hemen anama haber vereyim” demiş. Evlerine koşmuş.

Sihirli tasa küpler dolusu suyu doldurup doldurup boşaltmış. Suyu boşalan küplere de altınları biriktirmiş. Artık ülke hükümdarı bile onun yanında fakir sayılırmış…
Keloğlan günler sonra büyük bir saray yaptırıp oraya taşınmış. Kendisine hizmetçiler tutmuş. Sevdiği ve istediği her şeyi alıyorKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında en güzel yemekleri yiyormuş. Sonunda altınlarının çokluğu onu şımartmaya başlamış.

Gereksiz masraflaraKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında lüzumsuz harcamalara girişmiş. “Oğlum bu işin sonu kötü olabilir” diye öğüt vermeye çalışan ******* bile dinlememiş.

“Sihirli tas elimdeKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında ne istersem yapabilirim…” diyormuş.

Keloğlan’ın böyle kendini beğenmesiKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında şımarması ve hırsa kapılmasıKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında insanların ona duyduğu sevgiyi azaltmış.

Herkes “Eski hali bundan daha iyiydi. Gözünü hırs bürüdü Keloğlan’ın” demeye başlamış.

Keloğlan bir gün daha çok altın elde etmek içinKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında sihirli tasını eline alıp ırmağın kenarına gelmiş. “Suyu tükenecek değil yaKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında bir saray da buraya yaptırayım. ” demiş. Gurur ve kibirle tasını suya daldırmış. Kıyıda biriken altınlar hırsını artırıyormuş. Daha hızlı daha hızlı daldırmaya başlamış tası. Artık altınlardan başka bir şey düşünmüyormuş. Birden tas elinden kayıp suya düşmüş. Keloğlan onu tutmak için eğilince kendisi de ırmağa yuvarlanmış. Yüzme bilmediği için hızla akan ırmakta nerdeyse boğulacakmış. Binbir güçlükle kenara çıkmış. Kendisi suda çırpınıp dururkenKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkındabiriktirdiği altınları da hırsızlar çalıp götürmüşler.

Artık tası bulmanın da imkanı kalmadığından ağlaya ağlaya annesinin yanına dönmüş. Başına gelenleri anlatmış. Yaşlı kadın:

– Üzülme yavrumKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında demiş. Hay’dan gelen Hû’ya gider. ZatenKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında sen o tası alnının teriKeloğlan Kimdir? Keloğlan Gerçekte Kimdir? Keloğlanın Hayatı - Keloğlan Hakkında elinin emeği ile kazanmamıştın. Üstelik zenginlik seni iyice şımartmıştı. Böylesi daha iyi oldu. Hiç olmazsa kendini başkalarından üstün görme hastalığından kurtulursun.”

Keloğlan bu sözlerle teselli bulmuş. Anasına hak vermiş.

O günden sonra da Sihirli Tası bir daha hiç anmamış.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver