Kekemelik türleri, Kekemelik tipleri,Kekemelik çeşitleri hakkında bilgi

Düşünce Kekemeliği 
Bu kekemelik çeşidinde negatif düşünce çok baskındır. 26 yaşında bir kekeme görüşmeye gelmişti. 1 saat görüştük ama çok az takıldı. Aynı kişi ertesi gün annesi ile beraber geldi. Annesinin yanında hiç konuşamıyordu. Yabancı insanlarla çok rahat konuşurken kendi akrabası olduğunu bildiği insanların karşısında hiç konuşamıyordu. İsterse karşısındaki 5 yaşında bir çocuk olsun akrabası ise hemen takılıyordu. Gerçi kekemelerin % 100’de negatif düşünce hakimdir ama bazı insanlarda bunun şiddeti çok fazladır.

Nefes Kekemeliği
Bazı kekemeler ise nefesi hiç kullanamaz. Nefes anında kesilir. Göğsü daralır. Tıkanır. Boğulur gibi olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Hız Kekemeliği
Hız kekemelerinin genel problemi hece yada kelime tekrarıdır.ör.pa-pa-pa-pa-patates gibi söylerler. Hızlı konuştukları için kan ter içinde kalırlar. Yarım saatte anlatmaları gereken bir konuyu 10 dakikada anlatmaya çalışırlar.

Gırtlak Kekemeliği
Bazı kekemelerde sesli harflerde sorun yaşarlar.A,E,I,İ,O,Ö,U,Ü gibi sesli harfleri gırtlaktan söylemeye çalışırlar ve söyleyemezler.ör:aaaaaaaaaali gibi

Dudak Kekemeliği
Dudak kekemeliği sessiz harfleri söylemekte zorlanan kekemelerin yaşadığı bir durumdur.Genellikle dudak harflerinde (b,f,m,n,v) sorun yaşarlar. Aynı zamanda dudak kekemelerinde hızlı konuşma da görülür. Bir kekemede bu kekemelik çeşitlerinden birisi yada ikisi baskındır.Bazen değişik şiddetlerde tüm kekemelik çeşitleri bir kişide de görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver