Kazı Bilimi Nedir Hakkında Bilgi

Kazı Bilimi Nedir

Kazı Bilimi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kazı Bilimi Nedir, Kazı Bilimi Ne Anlama Gelir, Kazı Bilimi Ne Demektir, Kazı Bilimi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kazı Bilimi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kazı Bilimi Anlamı

Tarih öncesi ve eski çağlardan kalma anıtları özellikle tarih ve sanat bakımından inceleyen bilim dalı, arkeoloji. Dünyada arkeolojinin bir bilim dalı olarak benimsenmesi, ilk kez 1763 yılında, Göttingen’de Christian Gottlob Heyne’nin kurduğu “Klâsik Filoloji” kürsüsüyle başlamıştır. Klâsik arkeolojinin kuruluşuysa, 18. yüzyılda Winckelmann tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu bilim dalı, kuruluşundan itibaren Yunan ve Roma uygarlığını incelemiştir. Heinrich Schliemann tarafından başlatılan Troya kazılarından elde edilen sonuçlar, Yunan kültürü öncesine ait dönemlerin kültürlerini bilim dünyasına tanıtmıştır. Bunun sonucu olarak “prehistorik arkeoloji” bir bilim dalı hâline gelmiştir. Birinci Dünya Savaşı sonrasında Anton Moortgat, Berlin’de “Önasya Arkeolojisi” kürsüsünü kurarak, Arkeoloji bilmindeki branşlaşmayı başlatmıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Kazı Bilimi Nedir Kazı Bilimi ödev ara Kazı Bilimi kelime anlamı Kazı Bilimi sözlükte ara Kazı Bilimi ansiklopedi bilgi bankası ara Kazı Bilimi ne demek Kazı Bilimi neye denir

Kazı Bilimi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver