Kaynama Noktası Nedir Hakkında Bilgi

Kaynama Noktası Nedir

Kaynama Noktası anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kaynama Noktası Nedir, Kaynama Noktası Ne Anlama Gelir, Kaynama Noktası Ne Demektir, Kaynama Noktası Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kaynama Noktası ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kaynama Noktası Anlamı

Bir maddenin sıvı hâlden gaz hâle geçtiği sıcaklık. Kaynama noktasının bir başka tanımı da sıvı ve gaz fazlarının dengede olduğu sıcaklık biçimindedir. Bir sıvıya ısı uygulandığında sıvının sıcaklığı, sıvının buhar basıncı çevredeki gazların basıncına eşitleninceye kadar yükselir. Bu noktada, artık sıcaklıkta bir yükselme olmaz ve uygulanmaya devam edilen ısı enerjisi sıvıyı gaza dönüştüren buharlaşma gizil ısısı olarak emilir. Bu dönüşüm sıvının yalnızca yüzeyinde değil aynı zamanda bütününde meydana gelir ve gaz baloncukları oluşur.

Bir sıvının kaynama noktası, çevresindeki gazların basıncı azaltılırsa düşer. Örneğin, su bir dağ tepesinde normal kaynama noktasına göre daha düşük bir sıcaklıkta kaynayacaktır. Çünkü dağ tepesinde suya uygulanan atmosfer basıncı deniz seviyesindekinden daha az olacaktır. Öte yandan, bir sıvının kaynama noktası, çevresindeki gazların basıncı artırılırsa sıvının kaynama noktası yükselir. Bu nedenle, üzerinde düşünce birliğinde olunan bir standart (STP ? standart sıcaklık ve basınç) dikkate alınarak değerler kaydedilir.

Konu ile ilgili aramalar: Kaynama Noktası Nedir Kaynama Noktası ödev ara Kaynama Noktası kelime anlamı Kaynama Noktası sözlükte ara Kaynama Noktası ansiklopedi bilgi bankası ara Kaynama Noktası ne demek Kaynama Noktası neye denir

Kaynama Noktası ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver