Kaymakam ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler:Kaymakam, ,Kaymakam hakkında, Kaymakamile ilgili bilgi, Kaymakam mesleği, Kaymakam nasıl olunur, Kaymakam olmak için, Kaymakam olmak için hangi okulu okumalı, Kaymakam özellikleri, Kaymakam ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

Kaymakam Görevleri
Kaymakam görevlerini bağlı olduğu ildeki valinin denetimi altında yürütür. Başlıca görevleri: İlçede yasaların uygulanmasını sağlar, Valinin emirlerini uygular, İlçedeki çeşitli kamu kurumlarının çalışmaları arasında eşgüdümü sağlar, Halkın şikayetlerini dinler, ihtiyaçlarını saptar ve giderilmesi için gerekli önlemleri alır, Törenlere başkanlık eder, resmi ziyaretleri kabul eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Kaymakam Özellikleri
Kaymakam olmak isteyenlerin; Sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, başkalarını etkileyebilen, düşüncelerini başkalarına söz ve yazı ile aktarabilen, İnsanlarla iyi iletişim kurabilen, insanları anlayabilen, yeniliklere açık, yaratıcı, İşleri planlayabilen ve uygulamayı izleyebilen, yönetici özelliklerine sahip, sürekli kendini geliştirme çabası içinde olan kimseler olmaları gerekir.

Kaymakam Okulu
Mesleğin ön eğitimi üniversitelerin İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler, Siyasal Bilgiler, Hukuk Fakültelerinde verilmektedir. Yukarıdaki fakültelerden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS) başarılı olmaları durumunda İçişleri Bakanlığınca yapılacak Kaymakamlık sınavına girebilirler.

Kaymakam Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin ön eğitiminde; Siyaset Bilimine Giriş, Siyasal Düşünceler Tarihi, Siyasal Politikaya Giriş, Çevre Sorunları, Türkiye’nin Toplumsal Yapısı, Mahalli İdareler, Kamu Personeli Yönetimi, Kentleşme ve Konut Politikası, Ekonomi, İşletme, Maliye ve Hukuk dersleri verilmektedir.

Kaymakam Diploma
Mesleğin ön eğitimini tamamlayanlar mezun oldukları alana göre değişen lisans diploması ve unvan alırlar. İçişleri Bakanlığının açmış olduğu sınav sonucunda kaymakam adayı 3 yıllık staj sonrasında başarılı olursa “Kaymakam” unvanını alır.

Kaymakam Çalışma Alanları
Sınavda kazanan kaymakam adayları, valilik emrine atanırlar, staj bitiminde hazırlayacakları kaymakamlık tezinin vali tarafından uygun görülmesinden sonra girdikleri sınavı başaran adaylar, 5. sınıf bir ilçeye kaymakam olarak atanırlar. Üç yıl bu ilçede çalıştıktan sonra “Mahrumiyet Bölgesi” diye nitelenen 6. sınıf bir ilçede iki yıl çalışırlar, sonra 4. sınıf bir ilçeye kaymakam olarak veya vali yardımcısı olarak atanırlar. Sonraki yıllarda 3., 2. ve 1′inci sınıf ilçelere kaymakam veya illerde vali yardımcılığına atanarak mesleklerine devam ederler. Ayrıca, valilik makamına Bakanlar Kurulu Kararı ve Cumhurbaşkanının onayı ile geçebilirler. Kaymakamlar, İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak ilçelerde veya İçişleri Bakanlığı’nın Merkez Teşkilatlarında çalışabilirler. Kaymakam ilçenin en büyük Mülki Amiridir. Kaymakamlık mesleğine 24.11.1991 tarihine kadar sadece erkek elemanlar alınmıştır. Bu tarihten sonra yapılan değişiklikle bayanlar da kaymakam adaylığı sınavına kabul edilmiştir. Türkiye’de ilçe sayısı her geçen gün artmaktadır. Buna paralel olarak kaymakama duyulan ihtiyaç da artmaktadır.

Kaymakam Meslekte İlerleme
Kaymakam daha sonra vali yardımcısı ve vali olabileceği gibi üst dereceden bir başka yöneticiliğe atanabilir. Ayrıca İçişleri Bakanlığı merkez örgütünde de görev alabilirler. Kaymakamlar, vali yardımcısı, vali, müsteşar vb. idari kademelere yükselebilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver