kayısının faydaları kayısının yararları nelerdir kuru kayısının yararları

kuru kayısının yararları,

 

İnsan sağlığı her şeyden önemlidir deyip, genel de kışın tüketilen kuru kaysının yararlarını ve zararlarını siz kullanıcılarımız için araştırdık ve önemli bulgulara ulaştık. Kuru kaysının insan sağlığı üzerinde bir çok etkisi vardır. Bir çoğumuz kuru kaysıyı tüketiriz ama içerdiği mineralleri bilmeyiz. Bu yazımızda detaylı bir şekilde KURU KAYSInın yararlarını ve zararlarını anlatacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

Kuru Kaysının Faydaları – Yararları

Kuru Kaysı beta-karoten yönünden zengindir ve potasyum demir, kalsiyum, silisyum, fosfor gibi mineralleri ve C vitaminini kuru kayısıda bulunur.

Yağ Depolamasını Önlemek

Düşük kalorisi ve yağ içeriği ile neredeyse her diyet listesinde kullanılmaktadır. Düzenli olarak kuru kayısı tüketerek açlığınızı bastırabilir ve vücudunuz için gereken vitamin ve mineralleri bu az kalorili besinden alabilirsiniz.

Kabızlık

İçeriğindeki serlüloz ve pektik hafif etkili bir müshil olarak kabızlık tedavisinde kullanılabilir. Kronik kabızlık şikayetiniz varsa günde 8-10 organik kuru kayısı yiyerek bu sorunu hafifletebilirsiniz.

Hazımsızlık

Yemeklerden önce yiyecek 2-3 kuru kayısı hazımsızlığı çözebilir. Burada dikkat edilmesi gereken yemekten önce çok fazla yiyerek iştahı kapatmamak.

Anemi

Kırmızı kan hücresi seviyesinin düşük olması sonucu ortaya çıkan anemi demir eksikliğine neden olur. Demir içeriği yüksek olan kuru kayısı ise anemi tedavisinde destekleyici ürün olarak kullanılabilir.

Ateşli hastalıklar

Kayısı suyu ve bal ateşli hastalıklar sırasında vücudun ısısını düşürmeye yardımcı olur. İçerdiği vitamin ile mide, karaciğer, kalp ve sinirlere hastalık esnasında destek sağlar.

Cilt hastalıkları

Kayısı yapraklarını egzama, güneş yanığı ve uyuz tedavisinde kullanabilirsiniz. Soğuk nedeniyle tahriş olan cilde de iyi gelir.

kayısının yararları ve zararları, kayısının besin değeri, kayısının özellikleri, kayısının yaraları, 

Kaysının Zararları

Kayısı çok fazla tüketilirse ishal yapar ve de kan şekerinin yükselmesine sebep olabilir. Şeker hastalarının kontrollü yemesi gerekir. Bunun dışında zararı bulunmamaktadır

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver