Kayı Boyu Nedir Hakkında Bilgi

Kayı Boyu Nedir

Kayı Boyu anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kayı Boyu Nedir, Kayı Boyu Ne Anlama Gelir, Kayı Boyu Ne Demektir, Kayı Boyu Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kayı Boyu ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kayı Boyu Anlamı

Osmanlı hanedanının geldiği Oğuz boyu. Sözcük sert, dayanıklı anlamına gelir. Efsanelere göre Kayı, Oğuz Han’ın torununun adıdır. Kayılar, 11. yüzyılda Horasan’a yerleşmiş, Selçukluların atası Kınıklar ile işbirliği yapmışlardır. 1071 Malazgirt Savaşı’ndan sonra Sıvas, Mardin ve Kastamonu’ya yerleştiler. Sinop, Çanakkale ve Balıkesir’e yayıldılar. 13. yüzyılda, Horasan’dan bir kısım Kayı daha Anadolu’ya geldi. Ege, Marmara, Irak ve Suriye’ye dağıldılar. 17. yüzyılda tamamen yerleşik hayata geçtiler. Osmanlı hükümdarları para, top, kılıç, miğfer, topuz ve dizliklerine “Kayı” adını kazıtmışlardır.

Konu ile ilgili aramalar: Kayı Boyu Nedir Kayı Boyu ödev ara Kayı Boyu kelime anlamı Kayı Boyu sözlükte ara Kayı Boyu ansiklopedi bilgi bankası ara Kayı Boyu ne demek Kayı Boyu neye denir

Kayı Boyu ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver